| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT na usługi transportu osób?

Jaka stawka VAT na usługi transportu osób?

Transport osób (pasażerski) podlega zasadniczo opodatkowaniu stawką 8%. Jednak w niektórych przypadkach takie usługi mogą być opodatkowane stawką 0%, a nawet zwolnione z VAT.

W przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego mogą wystąpić trudności w zakresie właściwego określenia długości pokonanych odległości na terytorium Wspólnoty i poza terytorium Wspólnoty, gdzie świadczone są te usługi (chodzi o przestrzeń powietrzną i wody terytorialne).

Dlatego też dla opodatkowania usług turystyki stawką podatku w wysokości 0% wprowadzony został przepis, który umożliwia uznanie usług transportu międzynarodowego świadczonych środkami transportu morskiego lub lotniczego, w przypadku gdy są usługami nabywanymi dla świadczenia usług turystyki, za usługi świadczone poza terytorium Wspólnoty.

Minister Finansów zauważa (odpowiedź na interpelację poselską nr 20100 ze stycznia 2011 r.), iż dla opodatkowania usług turystyki podlegających szczególnej procedurze istotne, co do zasady, jest miejsce siedziby lub stałe miejsce zamieszkania podatnika świadczącego usługi turystyki, nie zaś miejsce rozpoczęcia podróży (art. 28n ustawy o VAT).

Usługa turystki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w państwie, w którym podmiot świadczący tę usługę posiada siedzibę. Kwestie natomiast opodatkowania usług transportu morskiego, lotniczego, kolejowego, jak i drogowego osób regulują inne przepisy, w szczególności art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) oraz załącznik nr 3 do tej ustawy.

Także przed przystąpieniem do Unii Europejskiej transport drogowy osób podlegał opodatkowaniu obniżoną stawką i takie rozwiązanie przeważa w państwach członkowskich UE.

Minister Finansów wyjaśnia również, że dla celów opodatkowania podatkiem VAT w Polsce istotne jest miejsce świadczenia usług. Przepisy regulujące miejsce świadczenia przy świadczeniu usług co do zasady określone zostały w art. 28a– 28o ww. ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku świadczenia usług transportu pasażerów nieistotne jest miejsce rozpoczęcia podróży.

Miejscem świadczenia tych usług, co do zasady, jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 28f ust. 1 ustawy). Wyjątek dotyczy usług transportu międzynarodowego osób świadczonego środkami transportu morskiego lub lotniczego, dla których w celu uproszczenia rozliczeń postanowiono, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju.

Tego rodzaju uproszczeń nie można było jednak wprowadzić dla transportu drogowego osób, gdyż powinien on być opodatkowany w każdym z państw, w którym ma miejsce.

Miejsce świadczenia usług - zasady ogólne

Miejsce świadczenia usług - zasady szczególne

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »