| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?

Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?

Świeckie usługi pogrzebowe wraz z dostawą trumien, czy urn podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT. Jednak analogiczne usługi świadczone przez kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z VAT.

Należy jednak podkreślić, że dokonana klasyfikacja przez usługodawcę nie może naruszać zasad budowy i logiki struktury PKWiU. W razie trudności przy zaliczaniu usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU można wystąpić w tej sprawie do organów statystycznych.

Stawki VAT w 2011 roku

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a) ustawy o VAT, zwolnione z VAT są usługi oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych.

Usługi te i dostawa towarów są zwolnione z VAT jeżeli są wykonywane w zakresie interesu zbiorowego swoich członków i na rzecz tych członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów.

Dodatkowym warunkiem tego zwolnienia jest to, by podmioty te (kościoły i związki wyznaniowe) nie były nastawione na osiąganie zysków, oraz to, by zwolnienie to nie powodowało naruszenia warunków konkurencji.

Zdaniem Ministra Finansów zwolnione z VAT są więc usługi w zakresie praktyk religijnych (w tym w zakresie pogrzebów), świadczone głównie wiernym przez kościoły, synagogi, meczety i w innych miejscach przeznaczonych do praktyk religijnych.

A zatem nie wszystkie usługi kościołów i związków wyznaniowych są objęte zwolnieniem.

Jednocześnie Minister Finansów nie odniósł się do kwestii ewentualnego naruszania konkurencji przez to zwolnienie, a przecież brak naruszenia konkurencji jest warunkiem zastosowania tego zwolnienia.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 21285.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »