| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?

Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?

Świeckie usługi pogrzebowe wraz z dostawą trumien, czy urn podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT. Jednak analogiczne usługi świadczone przez kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z VAT.

Należy jednak podkreślić, że dokonana klasyfikacja przez usługodawcę nie może naruszać zasad budowy i logiki struktury PKWiU. W razie trudności przy zaliczaniu usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU można wystąpić w tej sprawie do organów statystycznych.

Stawki VAT w 2011 roku

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a) ustawy o VAT, zwolnione z VAT są usługi oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych.

Usługi te i dostawa towarów są zwolnione z VAT jeżeli są wykonywane w zakresie interesu zbiorowego swoich członków i na rzecz tych członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów.

Dodatkowym warunkiem tego zwolnienia jest to, by podmioty te (kościoły i związki wyznaniowe) nie były nastawione na osiąganie zysków, oraz to, by zwolnienie to nie powodowało naruszenia warunków konkurencji.

Zdaniem Ministra Finansów zwolnione z VAT są więc usługi w zakresie praktyk religijnych (w tym w zakresie pogrzebów), świadczone głównie wiernym przez kościoły, synagogi, meczety i w innych miejscach przeznaczonych do praktyk religijnych.

A zatem nie wszystkie usługi kościołów i związków wyznaniowych są objęte zwolnieniem.

Jednocześnie Minister Finansów nie odniósł się do kwestii ewentualnego naruszania konkurencji przez to zwolnienie, a przecież brak naruszenia konkurencji jest warunkiem zastosowania tego zwolnienia.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 21285.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK