| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaką stawkę VAT stosować w transporcie międzynarodowym na odcinku krajowym?

Jaką stawkę VAT stosować w transporcie międzynarodowym na odcinku krajowym?

Polski podatnik VAT świadczy na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportu towarów na odcinku Poznań – Gdańsk. Z zawartej między stronami umowy wynika, że towary przewożone przez podatnika na odcinku krajowym będą następnie przedmiotem eksportu i zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.
Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonej usługi transportu na odcinku Poznań – Gdańsk?

Zgodnie z art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty.

Na postawie § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U.
Nr 73, poz. 392), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju
i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Obniżoną stawkę stosuje się pod warunkiem spełnienia warunków, o których mowa w § 9
ust. 2 ww. rozporządzenia, tj. posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów,
o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług są, w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora:
- list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub
- inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

W świetle powyższego, polski podatnik wystawiając fakturę VAT za wykonaną usługę transportu towarów na odcinku krajowym, będącą częścią transportu międzynarodowego, ma prawo zastosować obniżoną stawkę 0% pod warunkiem, że będzie dysponował dokumentami, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy. W przypadku braku takich dokumentów właściwa będzie stawka podstawowa, czyli 23% VAT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »