| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

Podatnik, który świadczy usługi montażu mebli wbudowanych na stałe w obiektach budownictwa mieszkaniowego może mieć kłopot z ustaleniem właściwej dla tej czynności stawki podatku VAT. Niestety bowiem w interpretacjach podatkowych prezentowane jest niejednolite stanowisko. Przy zbieżnych stanach faktycznych, jako prawidłowa wskazywana jest raz stawka podstawowa, innym razem preferencyjna - 8%.

W konsekwencji powyższych uregulowań, by można było skorzystać z obniżonej stawki prace budowlane powinny być wykonane w obiektach budownictwa mieszkaniowego i dodatkowo mieścić się w określonym powyższymi przepisami katalogu. Dotyczy to bowiem usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy oraz robót konserwacyjnych.

W interpretacji Ministra Finansów kwalifikującej opisane w przykładach usługi do opodatkowania 8 % stawką podatku VAT zajęto stanowisko, iż prace polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej należy uznać za usługi modernizacyjne.

Natomiast w interpretacji, zgodnie z którą do czynności tych ma zastosowanie stawka podstawowa (23 %) stwierdzono, iż czynności te nie stanowią usług wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, jak również usług, o których mowa w § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Polecamy: Jak rozliczać w VAT premie pieniężne?

Co charakterystyczne w obydwu interpretacjach wskazano, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć z przedstawionego wyżej katalogu, w konsekwencji czego do ich określenia niezbędne jest odwołanie się do przepisów prawa budowlanego.
Przepisy te w większość pojęć definiują, w szczególności czym jest: budowa, przebudowa, remont, brak jest tam definicji pojęcia modernizacji.

Do zdefiniowania tego pojęcia posłużono się słownikiem internetowym: Wikipedia, wolna encyklopedia. Zgodnie z zawartą tam definicją modernizacja to unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego, prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.

Przedstawiony dysonans interpretacyjny z pewnością nie pomaga podatnikom świadczącym usługi polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej. Próbą wyjścia z tej sytuacji będzie wystąpienie do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.

W takiej bowiem sytuacji, zastosowanie się do niej nie może wywołać negatywnych skutków prawnych. Jeśli nawet interpretacja zostanie zmieniona, to powoduje to zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku jeżeli:
1. zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Źródło:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-202/11-2/IGo z 12.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-295/11-2/KT z 31.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-406/11-4/MK z 14.06.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP2/443-419/11-4/AD z 09.06.2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »