REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?
Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który świadczy usługi montażu mebli wbudowanych na stałe w obiektach budownictwa mieszkaniowego może mieć kłopot z ustaleniem właściwej dla tej czynności stawki podatku VAT. Niestety bowiem w interpretacjach podatkowych prezentowane jest niejednolite stanowisko. Przy zbieżnych stanach faktycznych, jako prawidłowa wskazywana jest raz stawka podstawowa, innym razem preferencyjna - 8%.

Jako punkt wyjścia należy wskazać interpretowane przez Ministra Finansów zdarzenia. W jednym z wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatnik wskazał, iż prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-remontowych.

Autopromocja

W ramach świadczonych usług zakłada on stolarkę budowlaną poprzez wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych w meble wbudowane na stałe. Usługi te polegają na montażu gotowych elementów składowych zabudowy kuchennej i wnękowej (blaty, ścianki, drzwi) w sposób trwały w budynkach budownictwa mieszkaniowego.

Występujący z wnioskiem o identyczną interpretację inny podatnik zgłosił, iż świadczy usługi polegające na wyposażaniu obiektów budownictwa mieszkaniowego w meble kuchenne oraz zabudowy wnęk, wykonane pod wymiar, dostosowane do konkretnego pomieszczenia, na stałe mocowane do ścian.

Polecamy: Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienie do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Z powyższego wynika, iż zakres świadczonych usług przez obydwu podatników jest identyczny. Warto się więc przyjrzeć co sprawia, iż odmiennie określane są stawki podatku VAT dla tych czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis określający obniżoną stawkę podatku od towarów i usług do usług budowlanych zawarty jest w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem 8 % stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Polecamy: Jaka stawka VAT na montaż opraw oświetleniowych w mieszkaniach?

Przepisy określające preferencyjną stawkę podatku VAT zawarte zostały również w § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Mianowicie 8 % stawkę podatku stosuje się dla:
1) towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2) robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem
mieszkaniowym;
3) robót konserwacyjnych dotyczących:
a) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

W konsekwencji powyższych uregulowań, by można było skorzystać z obniżonej stawki prace budowlane powinny być wykonane w obiektach budownictwa mieszkaniowego i dodatkowo mieścić się w określonym powyższymi przepisami katalogu. Dotyczy to bowiem usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy oraz robót konserwacyjnych.

W interpretacji Ministra Finansów kwalifikującej opisane w przykładach usługi do opodatkowania 8 % stawką podatku VAT zajęto stanowisko, iż prace polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej należy uznać za usługi modernizacyjne.

Natomiast w interpretacji, zgodnie z którą do czynności tych ma zastosowanie stawka podstawowa (23 %) stwierdzono, iż czynności te nie stanowią usług wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, jak również usług, o których mowa w § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Polecamy: Jak rozliczać w VAT premie pieniężne?

Co charakterystyczne w obydwu interpretacjach wskazano, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć z przedstawionego wyżej katalogu, w konsekwencji czego do ich określenia niezbędne jest odwołanie się do przepisów prawa budowlanego.
Przepisy te w większość pojęć definiują, w szczególności czym jest: budowa, przebudowa, remont, brak jest tam definicji pojęcia modernizacji.

Do zdefiniowania tego pojęcia posłużono się słownikiem internetowym: Wikipedia, wolna encyklopedia. Zgodnie z zawartą tam definicją modernizacja to unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego, prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.

Przedstawiony dysonans interpretacyjny z pewnością nie pomaga podatnikom świadczącym usługi polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej. Próbą wyjścia z tej sytuacji będzie wystąpienie do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.

W takiej bowiem sytuacji, zastosowanie się do niej nie może wywołać negatywnych skutków prawnych. Jeśli nawet interpretacja zostanie zmieniona, to powoduje to zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku jeżeli:
1. zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Źródło:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-202/11-2/IGo z 12.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-295/11-2/KT z 31.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-406/11-4/MK z 14.06.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP2/443-419/11-4/AD z 09.06.2011 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA