| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz usług budowlano-remontowych, w tym sprzedaży oraz montażu markiz. Zawierane umowy obejmują dostawę towaru albo dostawę wraz z montażem. Czy przy dostawie i montażu markiz w budynkach mieszkalnych mogę zastosować stawkę VAT 8%.

Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Polecamy: Zwrot VAT za budowę i za remont

Jeśli przedmiotem dostawy jest usługa remontowa, budowlana, konserwacyjna wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiał, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzi itp.).

Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadnić odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu dla celów podatkowych.

Montaż”, to czynność połączenia gotowych elementów w całość, a ta nie mieści się w definicji budowy, remontu, modernizacji czy konserwacji.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz wykonuje usługi budowlano-remontowe, w tym dostawą oraz montażem markiz i nie jest ich producentem.

Analiza opisu sprawy prowadzi do wniosku, iż dla czynności polegających na dostawie wraz z montażem markiz w obiektach budowlanych brak podstaw do stosowania obniżonej stawki podatku w wysokości 8% VAT.

Polecamy: Jaka stawka VAT na montaż opraw oświetleniowych w mieszkaniach?

Stosowanie preferencyjnej (obniżonej) stawki VAT dotyczy dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym albo odnosi się do robót konserwacyjnych, mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części. Oznacza to, iż usługa dostawy i montażu markiz nie mieści się w katalogu czynności do których można stosować preferencyjną stawkę podatku i jest opodatkowana wg stawki podstawowej w wysokości 23%.

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 2 i ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług,
- § 7 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług,
- art. 3 pkt 6, art. 3 pkt 7 pkt 7a pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »