| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Orzecznictwo NSA potwierdza prawo do stawki preferencyjnej

Dyrektor Izby Skarbowej nie podzielił tego stanowiska. Organ wyjaśnił, że garaż stanowi pomieszczenie przynależne, a zatem jest lokalem użytkowym służącym funkcjom innym niż mieszkaniowe. W związku z tym garaże te nie korzystają z obniżonej stawki VAT.

Dyrektor zaznaczył, że garaże mogą przynależeć do lokalu, ale nie zmienia to ich funkcji użytkowych. Oznacza to, że konieczność opodatkowania ich podstawową 22 % stawką VAT (od 1 stycznia 2011 r. – 23%).

Organ dodał, że co prawda, jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce VAT, jednakże możliwe jest oddzielne opodatkowanie określonych jej składników, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka konieczność.

Bez znaczenia dla powyższego rozstrzygnięcia pozostaje zatem okoliczność, że w umowie cena lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą, a także udziałem w gruncie będzie określona w jednej łącznej kwocie.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA.

Polecamy: Podatki 2011

Sąd uwzględnił ją. Zdaniem sądu, stanowisko zaprezentowane przez spółkę znajduje potwierdzenie w bogatym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Również z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że państwo członkowskie w żadnym wypadku nie może poddawać jednej dostawy towarów różnym stawkom podatku.

Zatem w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. było 7%).

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowym PwC.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK