| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Powyższe stwierdzenie wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 września 2011 r., I SA/Kr 921/11.

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność deweloperską.

W ramach realizowanych inwestycji, spółka wybudowała na gruncie, który był jej własnością, zespół wielopiętrowych budynków mieszkalnych, w których na najniższej kondygnacji zlokalizowane były piwnice i garaże.

Po wybudowaniu budynku, przedmiotem sprzedaży (w jednym akcie notarialnym) miał być lokal mieszkalny wraz z garażem bądź piwnicą oraz udziałem w gruncie. Nabycie przez klienta lokalu mieszkalnego wraz z garażem bądź piwnicą następowało w wyniku jednej czynności prawnej, dokumentowanej jednym aktem notarialnym. Cena lokalu  wraz z garażem lub piwnicą, a także udziałem w gruncie, była określana w jednej łącznej kwocie. Chodzi więc o jedną transakcję (dostawę).

Polecamy: serwis VAT

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z garażem lub piwnicą będzie podlegała opodatkowaniu jedną stawką VAT w wysokości 7% (8% od 1 stycznia 2011 r.)?

Spółka zaznaczyła, że interesują ją konsekwencje podatkowe dla stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. oraz od 1 stycznia 2011 r.

Jedna czynność dla celów VAT

Zdaniem spółki, przysługuje jej preferencyjna 8% stawka VAT. Argumentowała ona, że wyodrębnianie dla celów opodatkowania VAT sprzedaży garażu bądź piwnicy stoi w sprzeczności z naturą ekonomiczną transakcji na rynku deweloperskim oraz koncepcją świadczenia złożonego, będącą jedną z podstawowych zasad systemu VAT.

Zgodnie z tą zasadą, przy czynnościach o charakterze złożonym, tj. składających się z czynności o charakterze podstawowym, będącej celem umowy i czynności pomocniczej, niezbędnej do wykonania czynności podstawowej, przy ustaleniu właściwej stawki VAT, należy przyjąć jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter i stawkę VAT czynności podstawowej.

W tym kontekście, zdaniem spółki należy uznać, że nabycie garażu bądź piwnicy (czynność pomocnicza) jest związane integralnie z nabyciem lokalu mieszkalnego (czynność główna). Obie czynności służą przy tym jednemu celowi - zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Według spółki nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych, tj. z uwagi na możliwość zastosowania różnych stawek podatku, skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK