| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > 23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

Od 2012 roku stawka VAT na pieluchy wielorazowego użytku (z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych) wzrosła z 8% do 23%. Zwykłe jednorazowe pieluchy nadal są opodatkowane stawką 8% VAT. Minister Finansów stwierdził, że różnica w opodatkowaniu jest uzasadniona ale obiecał też kwestię stawek VAT na te wyroby ponownie przeanalizować.

W interpelacji poselskiej nr 1402 poseł Kazimierz Moskal zapytał w styczniu 2012 r. Ministra Finansów o przyczyny takiego zróżnicowania stawek VAT.

Poseł zauważył, że popularność pieluch wielorazowych rośnie ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na pieluszki  jednorazowe.

Przykładowo w Wielkiej Brytanii, gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania tzw. wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach. Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych  pieluszek.

Na portalach społecznościowych są już grupy dyskusyjne i fanpage, które mocno krytykują wyższe opodatkowanie pieluch wielorazowych.

Minister Finansów wyjaśnił, że do 31 grudnia 2011 r. odzież i dodatki odzieżowe dla  niemowląt – w tym pieluszki z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych wielorazowego użytku – były opodatkowane 8-procentową stawką podatku od  towarów i usług, na podstawie art. 146a pkt  2 ustawy o VAT w związku z  poz. 76 załącznika nr 3 do tej ustawy.

W związku z uchyleniem tej pozycji (dot.  odzieży i dodatków dla niemowląt) ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie  ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy (Dz. U. Nr 64, poz. 332) od dnia  1 stycznia 2011 r. na ww. pieluszki obowiązuje stawka podstawowa VAT (czyli obecnie 23%).  

Minister podkreślił, że uchylenie poz. 76, jak również poz. 77 (dot. obuwia  dziecięcego) w załączniku nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług było  konieczne, z uwagi na potrzebę wykonania wyroku Trybunału z dnia 28  października 2010 r. w sprawie C-49/09, mającej za przedmiot skargę Komisji  Europejskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej o stwierdzenie uchybienia  zobowiązaniom państwa członkowskiego.

W wyroku tym Trybunał orzekł, iż:  stosując obniżoną stawkę podatku od wartości dodanej w wysokości 7%  w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży  i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, Rzeczpospolita  Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na podstawie przepisów art. 98  dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego  systemu podatku od wartości dodanej w związku z jej załącznikiem III.  

Niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla  Polski. 

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Pieluszki jednorazowe (dla niemowląt i osób dorosłych), celulozowe, sklasyfikowane (wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej  w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. – Dz. U.  Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) w grupowaniu 17.22.12.0 są opodatkowane stawką obniżoną VAT (aktualnie 8%) – zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w  związku z poz. 81 załącznika nr 3 do tej ustawy.  

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK