| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Karnet na basen opodatkowany 8 proc. VAT-em

Karnet na basen opodatkowany 8 proc. VAT-em

Właściciele basenów, siłowni czy klubów sportowych powinni pamiętać o poprawnym rozliczeniu VAT od usług związanych z rekreacją. O ile sprzedaż karnetu na zajęcia fitness objęta jest stawką 8 proc., o tyle sprzedaż odżywek na recepcji siłowni podlega pod stawkę 23 proc. – przypomina Tax Care.

Istnieje dużo interpretacji indywidualnych podatkowych, według których wstęp na basen, siłownię czy do sauny albo zajęcie typu fitness czy aerobic powinny być objęte 23-proc. stawką VAT. Takiemu podejściu sprzeciwiały się wielokrotnie sądy administracyjne. W rezultacie Minister Finansów wydał interpretację ogólną. Według tej wykładni z 02.12.2014 r. (sygnatura PT1/033/32/354/LJU/14) usługi rekreacyjne powinny być objęte obniżoną, 8-proc. stawką VAT.

Wstęp to korzystanie z usługi a nie bierne uczestnictwo

Ogólna zasada mówi, że sprzedaż towarów i usług opodatkowana jest stawką 23 proc. stawą VAT. Towary i usługi wymienione z załączniku nr 3 do ustawy o VAT można sprzedawać z obniżoną stawką 8 proc. Dotyczy to m.in.:

  • poz. 179 - usług związanych z działalnością obiektów sportowych (PKWiU 93.11.10.0),
  • poz. 182 - usług kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu – na widowiska artystyczne (włączając przedstawienia cyrkowe) i do obiektów kulturalnych (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 183 - usług związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 185 - wstępu na imprezy sportowe (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 186 - pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu (bez względu na symbol PKWiU).

Przeszkodę w rozliczaniu usług związanych z rekreacją ze stawką 8 proc. stanowiła jednak definicja wstępu, który fiskus interpretował wyłącznie jako możliwość wejścia „gdzieś”, co według urzędników wcale nie było równoznaczne ze skorzystaniem z dostępnych tam możliwości. Innymi słowy – według wcześniejszych interpretacji fiskusa, stawka obniżona dotyczyła jedynie wejścia do budynku, w którym znajdowała się np. siłowni i sauna fińska, zaś skorzystanie z tych usług powinno być objęte wyższą stawką. I nie miało znaczenia, że zarówno wejście, jak i możliwość skorzystania z siłowni i sauny było możliwe dzięki zakupowi jednego karnetu np. typu „open”.

Minister Finansów w interpretacji ogólnej za wstęp uznał – łącznie - możliwość wejścia „gdzieś” oraz prawo uczestnictwa w czymś (bez znaczenia pozostaje forma opłaty za wejście – może to być jednorazowy bilet albo np. miesięczny karnet). A wiec w ministerialnej interpretacji wstęp faktycznie oznacza możliwość skorzystania z danej usługi. Tym samym za błędne zostały uznane wcześniejsze interpretacje, zawężające znacznie „wstępu” do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu.

Podatki 2015 - komplet

Biuletyn VAT

Sprzedaż napojów w siłowni z 23-proc. VAT

Wydana interpretacja ogólna podtrzymuje natomiast dotychczasowe stanowisko sądów administracyjnych, według których usługi nie związane z typowym użytkowaniem pomieszczeń rekreacyjnych powinny być objęte podstawową stawką VAT (23 proc.). Chodzi np. sprzedaż na terenie klubu sportowego posiłków, napojów, czy też świadczenia usług instruktorskich.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Katarzyna Miazek, Tax Care

Dominik Mędrzycki,  księgowy Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK