REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ta sama stawka VAT dla podobnych produktów lub usług

Ta sama stawka VAT dla podobnych produktów lub usług
Ta sama stawka VAT dla podobnych produktów lub usług
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sądy krajów UE muszą badać czy konkretne produkty nie naruszają unijnej zasady neutralności, w myśl której dwa podobne produkty (lub usługi) muszą być objęte tą samą stawką podatku VAT. Obowiązek ustalania dla potrzeb VAT, czy produkty są podobne wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE w celu ustalenia, czy towary lub usługi są podobne należy przede wszystkim uwzględnić punkt widzenia przeciętnego konsumenta.

W dniu 29 stycznia 2015 roku w Krakowie zapadł pierwszy w Polsce wyrok dotyczący podobieństwa dwóch produktów żywnościowych w kontekście opodatkowania konkretną stawką VAT.

Autopromocja

W Polsce produkty spożywcze podlegają opodatkowaniu wg 5%, 8% i 23% stawki podatku od towarów i usług. Podstawowe produkty żywnościowe takie jak chleb, nabiał, przetwory mięsne czy produkty zbożowe oraz soki podlegają opodatkowaniu wg stawki 5%. Stawką 8% są objęte wszystkie produkty spożywcze przetworzone. Pozostałe produkty spożywcze podlegają opodatkowaniu wg 23% stawki.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie poddał analizie dwa produkty: napój kakaowy instant oraz rozpuszczalną kawę zbożową.

Fiskus utrzymywał, iż te dwa produkty na tyle różnią się od siebie, że wybór jednego z nich przez konsumenta będzie zależał tylko i wyłącznie od jego osobistych preferencji.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem organu nie sposób znaleźć żadnego podobieństwa w przypadku kawy zbożowej i kakao. Produkty te znacząco różnią się od siebie pod względem smaku i aromatu, zaznacza również, że istnieją istotne różnice w składzie obu produktów. W efekcie nie można mówić o naruszeniu zasady neutralności.  W związku z tym kakao powinno być opodatkowane stawką podstawową, a nie jak kawa 8% stawką podatku VAT.

Istotą sporu stanowiła więc możliwość zastosowania wobec przywołanych powyżej kawy i kakao obniżonej stawki podatku od towarów i usług w oparciu o przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Istotne znaczenie ma tutaj zasada neutralności podatku od towaru i usług. Różnicowanie stawek w ramach jednej kategorii musi być dokonywane w taki sposób aby tej zasady nie naruszać.

Podstawowym kryterium decydującym o podobieństwie towarów jest ich charakter. TSUE uznał, że w celu ustalenia, czy dwie usługi są podobne należy przede wszystkim uwzględnić punkt widzenia przeciętnego konsumenta. Cechami, które należy uwzględnić przy tej ocenie są skład, smak, funkcja oraz ewentualnie inne właściwości, które mogą wpłynąć na decyzję konsumenta co do wyboru towaru.

Z orzecznictwa TSUE wynika też, że można mówić o podobieństwie danych towarów również wówczas, kiedy dla części konsumentów nie będą one wzajemnie zastępowalne ze względu na smak czy gust.

WSA podał też przykłady wyroków TSUE, w których to jako towary podobne wskazano np. schnaps, akavit oraz inne mocne napoje spirytusowe (wyrok z dnia 27 lutego 1980r., sygnatura akt: C-171-78), koniak oraz whisky (wyrok z dnia 27 lutego 1980r., sygnatura akt: C-168/78), czy lekkie wina oraz piwo (wyrok z dnia 12 lipca 1983r., sygnatura akt: C-170/68). Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaznaczył, że podobieństwo towarów jest pojęciem, które należy traktować szeroko. Należy badać, czy zastosowanie produktów jest podobne i porównywalne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że kakao i kawa zbożowa nie są identyczne ani w pełni zamienne, ich wybór nie dla każdego konsumenta będzie obojętny ze względu na zapach, smak i upodobania. Jednak w ocenie sądu posiadają one szereg innych cech, które pozwalają je uznać za produkty podobne na gruncie wspólnotowych regulacji podatku od towarów i usług.

Biuletyn VAT

Sąd orzekł, że zarówno kakao jak i kawa zbożowa porównywalnie zaspokajają potrzeby konsumentów, są do siebie podobne i nie mogą być odmiennie opodatkowane. Oba produkty to napoje o podobnych walorach. Zaspokajane przez nie potrzeby konsumentów są zbliżone.

Kakao oraz kawa zbożowa z całą pewnością należą do produktów, których wybór nie dla każdego konsumenta będzie obojętny z uwagi na zapach, smak i upodobania. Nie są identyczne ani w pełni zamienne. Jednak szereg innych cech pozwala – w ocenie Sądu – stwierdzić, że należy uznać je za produkty podobne na gruncie wspólnotowych regulacji podatku od towarów i usług.

Oba produkty sprzedawane są w podobnej formie (proszek, będący półproduktem, zamykany w szczelnym opakowaniu) i zazwyczaj oferowane w sprzedaży obok siebie (w tych samych miejscach sklepów). Sposób przyrządzania jest identyczny, wymaga bowiem zalania półproduktu gorącą wodą albo mlekiem. Porównanie składu półproduktów kawy zbożowej i kakao również wskazuje na podobieństwa. W obu znajdują się węglowodany, błonnik i białko. Jednym ze składników kawy zbożowej jest proszek czekoladowy, wytwarzany na bazie kakao. Zaspokajane przez oba te produkty potrzeby konsumentów są zbliżone – oba gotowe napoje są napojami gorącymi, bez teiny czy kofeiny (zatem brak przeciwwskazań związanych z tymi składnikami, np. dla kobiet w ciąży). Dla części konsumentów – choć na pewno nie dla wszystkich – możliwe będzie zastępowanie kakao kawą zbożową i odwrotnie. Część z nich ze względu na preferencje smakowe taką możliwość na pewno odrzuci. Nie może to być jednak argument, stojący na przeszkodzie uznaniu, że produkty są podobne – nawet bowiem wśród konsumentów kakao możliwe są sytuacje, gdy ze względu na osobisty gust różne gatunki, rodzaje kakao (w zależności np. od producenta) nie będą zastępowalne. (z uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie z 29 stycznia 2015 r.)

Podsumowując sąd uznał, że kakao i kawa zbożowa są produktami podobnymi w rozumieniu dyrektywy 2006/112. Jeżeli więc przepisy krajowe dokonują zróżnicowania stawek VAT dla towarów podobnych należy je uznać za naruszające zasadę neutralności i sprzeczne z dyrektywą zatem w zaistniałej sytuacji przepisy dyrektywy należy zastosować bezpośrednio i stosować jedną stawkę VAT dla obu tych produktów.

Należy jednak zaznaczyć, że wyrok nie jest prawomocny i prawdopodobnie znajdzie swoje ostateczne rozstrzygnięcie przed NSA. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 29 stycznia 2015 r. (sygn. akt I SA/Kr 1820/14).

Aneta Suchta

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

    Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

    Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

    Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

    KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

    Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

    "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

    Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

    REKLAMA