REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r. / Fot. Fotolia
Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany wysokości stawek VAT. Brak nowelizacji przepisów w tym zakresie oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Autopromocja

W 2011 r. Minister Finansów podwyższył stawki VAT. Podwyżka ta miała mieć charakter przejściowy i trwać 3 lata. Okres ten następnie został przedłużony na kolejne lata. Z wypowiedzi MF nie można jasno wywnioskować, do kiedy ta podwyżka będzie obowiązywać. Padają kolejne daty, rok: 2016, 2017 ale pod warunkiem, że wpływy z tego podatku wzrosną i sukcesem zakończą się plany walki rządu z szarą strefą. Jednak wciąż nie wiadomo, co jeśli sukcesu nie będzie lub będzie się on oddalał w perspektywie na kolejne lata? Jakie rząd planuje przedsięwziąć działania?

Niektóre wyroby medyczne bez obniżonej stawki VAT

Zwiększenie VAT prowadzi m.in. do wzrostu cen żywności, leków i czynszów, a także kosztów opieki zdrowotnej i socjalnej, a co tym idzie do obniżenia poziomu życia obywateli a także do ucieczki zagranicznych inwestorów z Polski. Kiedy zatem Ministerstwo Finansów zamierza przywróci niższe stawki VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do kwestii obniżenia stawek VAT, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 33052) wyjaśnił, że w dobie problemów ze zbilansowaniem deficytów budżetowych, od początku 2009 r. większość państw członkowskich Unii Europejskiej podwyższyło stawki podatku VAT (m.in. Wielka Brytania, Grecja, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Słowacja, Węgry, Włochy, w tym niektóre o kilka punktów procentowych).

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W celu zapewnienia stabilności finansów publicznych rząd podjął szereg działań, w tym również w zakresie systemu podatkowego. Zmiany te zostały sprecyzowane w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa 2010-2013” (przyjętym przez Radę Ministrów w drodze uchwały Nr 119 z dnia 3 sierpnia 2010 r. - M. P. Nr 57, poz. 773).

Ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) wprowadzono zmiany w zakresie czasowego podwyższenia stawek podatku od towarów i usług (m.in. z 22% do 23 % i z 7% do 8%) w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Zmiany te wynikały przede wszystkim z ogólnej sytuacji budżetowej państwa będącej skutkiem globalnego kryzysu na światowych rynkach finansowych.

Niższy VAT na e-booki ale nie na e-prasę?

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Podejmując decyzję o przejściowym podwyższeniu stawek VAT o 1 punkt procentowy jednocześnie podjęto starania, aby po wygaśnięciu z dniem 31 grudnia 2010 r. derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. (przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r.) wprowadzić od dnia 1 stycznia 2011 r. najniższą stawkę podatku, jaką w tym zakresie, zgodnie z prawem Unii Europejskiej Polska mogła zastosować, tj. stawkę w wysokości 5% na niektóre towary, które do dnia 31 grudnia 2010 r. korzystały ze stawek obniżonych do 3% i 0% (dotyczyło to nieprzetworzonej żywności oraz książek i czasopism specjalistycznych).

Wprowadzenie stawki obniżonej w wysokości 5% na podstawowe produkty żywnościowe, książki oraz czasopisma specjalistyczne, miało na celu złagodzenie skutków czasowego wzrostu stawek.

Ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1608) przedłużono obowiązywanie podwyższonych o 1 pkt procentowy stawek VAT w latach 2014-2016. Było to związane z realizacją przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 30 kwietnia 2013 r. Aktualizacji Programu Konwergencji na rok 2013 oraz Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013-2016. Spowodowane to zostało koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych (co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego) jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych. Jest to również okres potrzebny do utrwalenia się efektów zmian strukturalnych skutkujących trwałą poprawą sytuacji finansów publicznych.

M. Szczurek: Nie możemy sobie pozwolić na dowolne cięcia podatków

Dodatkowo, jak zauważa MF, z raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej wynika, że Polska znalazła się w grupie 10 państw członkowskich Unii Europejskiej o najniższej średniej ważonej stawce VAT, która obciąża gospodarstwa domowe (wynosi ona 10,1%).

Jednocześnie resort finansów informuje, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do zmiany wysokości stawek podatku od towarów i usług (brak nowelizacji przepisów oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%). Kwestia dokonywania zmian w całym systemie podatkowym, w tym ewentualnego wcześniejszego obniżenia ww. stawek, będzie brana pod uwagę w pracach nad przygotowaniem ustawy budżetowej na 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA