| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r.

Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany wysokości stawek VAT. Brak nowelizacji przepisów w tym zakresie oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%.

Wprowadzenie stawki obniżonej w wysokości 5% na podstawowe produkty żywnościowe, książki oraz czasopisma specjalistyczne, miało na celu złagodzenie skutków czasowego wzrostu stawek.

Ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1608) przedłużono obowiązywanie podwyższonych o 1 pkt procentowy stawek VAT w latach 2014-2016. Było to związane z realizacją przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 30 kwietnia 2013 r. Aktualizacji Programu Konwergencji na rok 2013 oraz Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013-2016. Spowodowane to zostało koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych (co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego) jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych. Jest to również okres potrzebny do utrwalenia się efektów zmian strukturalnych skutkujących trwałą poprawą sytuacji finansów publicznych.

M. Szczurek: Nie możemy sobie pozwolić na dowolne cięcia podatków

Dodatkowo, jak zauważa MF, z raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej wynika, że Polska znalazła się w grupie 10 państw członkowskich Unii Europejskiej o najniższej średniej ważonej stawce VAT, która obciąża gospodarstwa domowe (wynosi ona 10,1%).

Jednocześnie resort finansów informuje, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do zmiany wysokości stawek podatku od towarów i usług (brak nowelizacji przepisów oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%). Kwestia dokonywania zmian w całym systemie podatkowym, w tym ewentualnego wcześniejszego obniżenia ww. stawek, będzie brana pod uwagę w pracach nad przygotowaniem ustawy budżetowej na 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK