| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonami z zawyżoną stawką VAT

Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonami z zawyżoną stawką VAT

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której ewidencjonuję sprzedaż na kasie fiskalnej. Przy sprzedaży pewnego towaru stosowałem stawkę VAT w wysokości 23%, podczas gdy prawidłowa stawka to 8%. Czy mam prawo skorygować podatek od dokonanej sprzedaży ze względu na zawyżenie stawki VAT?

Według najnowszych wyjaśnień organów podatkowych takie uprawnienie będzie Panu przysługiwać tylko wtedy, gdy będzie Pan w stanie zidentyfikować nabywców i zwrócić im nadpłacony VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zasady postępowania, gdy paragon zawiera błędy, określa § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Wskazuje on, że w przypadku wystąpienia w ewidencji oczywistej pomyłki podatnik niezwłocznie dokonuje jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

1) błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego),

2) krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki

oraz dołącza oryginał paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka. W takich bowiem przypadkach podatnik powinien zaewidencjonować przy zastosowaniu kasy sprzedaż w prawidłowej wysokości.

Z przepisów dotyczących korygowania ewidencji jasno wynika, że mają one zastosowanie, gdy błędy wiążą się z „oczywistą pomyłką”. Jest nią – jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2014 r. (sygn. IPPP2/443-1213/13-5/KOM) – pomyłka:

(...) która jest łatwa do zauważenia, a „oczywistość” omyłki, rozumianej jako określenie niedokładności, nasuwa się każdemu bez potrzeby dodatkowych ustaleń, dokumentów.

Organy podatkowe nie zgadzają się przy tym na uznawanie za oczywiste pomyłki zdarzeń, które są ujawniane po upływie pewnego czasu od dokonania sprzedaży. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-366/14-2/BM):

(...) w sytuacji gdy błędna informacja w ewidencji prowadzonej przy użyciu kas rejestrujących nie zostanie ujawniona w momencie sprzedaży, lecz po upływie pewnego czasu od sprzedaży, to nie można mówić o wystąpieniu oczywistej pomyłki. Po upływie jakiegoś czasu od sprzedaży nie jest bowiem możliwe stwierdzenie błędów w ewidencji prowadzonej przy użyciu kas rejestrujących (np. dotyczących rodzaju towaru, jego ilości, kwoty sprzedaży brutto, stawki podatku) bez konieczności odwołania się, przeanalizowania innych dokumentów będących w posiadaniu Wnioskodawcy, bądź przepisów obowiązujących w dacie sprzedaży. Tym samym, w sytuacji będącej przedmiotem wniosku, nie można mówić o oczywistej omyłce.

Mimo że zauważonego błędu nie można uznać za oczywistą pomyłkę, nie oznacza to jednak, że nie można go skorygować. Również organy podatkowe dopuszczają możliwość korekty takich błędów. Dotyczy to także sytuacji, gdy podatnik nie ma oryginału paragonu (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2014 r., sygn. IPPP2/443-228/14-2/KOM).

Polecamy: Biuletyn VAT

Teoretycznie prawo to dotyczy też sytuacji, gdy zastosowano zawyżoną stawkę VAT. Zdaniem organów podatkowych korekta jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy sprzedawca może:

• zidentyfikować nabywców towarów i usług oraz

• zwrócić nabywcom nienależnie zapłacony, zawyżony VAT.

W praktyce oznacza to, że korekta nie będzie możliwa, gdyż sprzedawca zazwyczaj nie jest w stanie zidentyfikować kupujących. W takiej sytuacji sprzedawca będzie miał możliwość skorygowania tylko sprzedaży, do której wystawiał faktury.

Stanowisko takie zajął przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 lipca 2015 r. (sygn. IBPP2/4512-297/15/JJ), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 listopada 2015 r. (sygn. IPTPP1/4512-546/15-2/RG) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2016 r. (sygn. ILPP2/4512-1-902/15-3/JK). Jak czytamy w pierwszej z nich:

(...) z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca wszystkie świadczone usługi dokumentował paragonami fiskalnymi ze stawką 23% oraz nie prowadził ewidencji podmiotów korzystających z usług, gdyż były to osoby fizyczne. Tym samym nie posiada dokumentów pozwalających na jednoznaczną identyfikację usługobiorców. Jednocześnie Wnioskodawca nie jest w posiadaniu oryginałów korygowanych paragonów. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika, żeby Wnioskodawca, był w stanie udokumentować przebieg transakcji gospodarczych dowodami i zapisami zawartymi w prowadzonych urządzeniach księgowych pozwalających na korektę obrotu. W związku z powyższym, w odniesieniu do osób fizycznych, którym nie wystawiono faktur, Wnioskodawca nie może skorygować nienależnie zadeklarowanego podatku VAT, tym samym dokonać korekty deklaracji miesięcznej VAT-7, w której naliczył i wpłacił podatek VAT z tytułu świadczonych usług fitness i siłowni, gdyż nie jest w stanie zidentyfikować osób fizycznych i zwrócić im nienależnie zapłacony zawyżony podatek VAT.

Zdaniem organów podatkowych korekta sprzedaży ewidencjonowanej na kasie, spowodowana stosowaniem zawyżonej stawki VAT, jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy można zidentyfikować nabywców i zwrócić im nadpłacony podatek.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »