| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Koszty wysyłki towarów - stawka VAT

Koszty wysyłki towarów - stawka VAT

Do kosztów wysyłki, które są doliczane do ceny sprzedaży wysyłkowej, należy zastosować taką samą stawką podatku VAT jak do przypisanych do tych kosztów towarów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 listopada 2016 sygn. 2461-IBPP2.4512.772.2016.2.WN.

Interpretacja dotyczy wnioskodawcy będącego właścicielem księgarni internetowej sprzedającej książki i inne towary w systemie sprzedaży wysyłkowej. Koszty przesyłki są doliczane do ceny wskazanej na rachunku wystawianego klientom.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 710 ze zm., dalej: ustawa VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 29a ust. 6 ustawy VAT podstawa opodatkowania obejmuje m.in. koszty dodatkowe, takie koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Stawka podstawowa w podatku VAT wynosi 23% jednak ustawa przewiduje także stawki obniżone. Jedna z nich w wysokości 5% dotyczy książek. Pytanie wnioskodawcy dotyczyło określenia stawki podatku wobec kosztów przesyłki w zależności od towarów opodatkowanych stawką podstawową lub obniżoną.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym:

„Koszty wysyłki, ponoszone w związku ze sprzedażą książek, stanowią element świadczenia zasadniczego, zwiększając należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i w związku z tym powinny być opodatkowane według stawki VAT właściwej dla sprzedawanych towarów.”

Powyższa interpretacja wskazuje, że koszty doręczenia towaru w przypadku przedsiębiorców będących sprzedawcami, którzy jednocześnie organizują transport lub wysyłkę oferowanych produktów nie powinny być tratowane jak oddzielna usługa. Konieczne jest wyodrębnienie kosztów odnoszących się do konkretnych towarów i przypisanie im odpowiednich stawek podatku VAT.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Koszty wysyłki towarów - stawka VAT
Koszty wysyłki towarów - stawka VAT

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK