| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Koszty wysyłki towarów - stawka VAT

Koszty wysyłki towarów - stawka VAT

Do kosztów wysyłki, które są doliczane do ceny sprzedaży wysyłkowej, należy zastosować taką samą stawką podatku VAT jak do przypisanych do tych kosztów towarów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 listopada 2016 sygn. 2461-IBPP2.4512.772.2016.2.WN.

Interpretacja dotyczy wnioskodawcy będącego właścicielem księgarni internetowej sprzedającej książki i inne towary w systemie sprzedaży wysyłkowej. Koszty przesyłki są doliczane do ceny wskazanej na rachunku wystawianego klientom.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 710 ze zm., dalej: ustawa VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 29a ust. 6 ustawy VAT podstawa opodatkowania obejmuje m.in. koszty dodatkowe, takie koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Stawka podstawowa w podatku VAT wynosi 23% jednak ustawa przewiduje także stawki obniżone. Jedna z nich w wysokości 5% dotyczy książek. Pytanie wnioskodawcy dotyczyło określenia stawki podatku wobec kosztów przesyłki w zależności od towarów opodatkowanych stawką podstawową lub obniżoną.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym:

„Koszty wysyłki, ponoszone w związku ze sprzedażą książek, stanowią element świadczenia zasadniczego, zwiększając należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i w związku z tym powinny być opodatkowane według stawki VAT właściwej dla sprzedawanych towarów.”

Powyższa interpretacja wskazuje, że koszty doręczenia towaru w przypadku przedsiębiorców będących sprzedawcami, którzy jednocześnie organizują transport lub wysyłkę oferowanych produktów nie powinny być tratowane jak oddzielna usługa. Konieczne jest wyodrębnienie kosztów odnoszących się do konkretnych towarów i przypisanie im odpowiednich stawek podatku VAT.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Koszty wysyłki towarów - stawka VAT
Koszty wysyłki towarów - stawka VAT

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK