| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawka VAT na roboty budowlane prowadzone w bryle budynku

Stawka VAT na roboty budowlane prowadzone w bryle budynku

Jeśli roboty budowlane prowadzone są w bryle budynku, to są one obciążone 8-proc. VAT. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 3 lutego 2017 r. (2461-IBPP2.4512.933.2016.2.WN).

Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego firmę budowlaną, która podjęła się prac polegających na adaptacji i rozbudowie budynku szkoły na Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego. Zakres prac będzie obejmował adaptację istniejącego budynku szkoły, wyodrębnionego mieszkania, dobudowę segmentu parterowego oraz zagospodarowanie terenu. W nowo dobudowanym skrzydle będzie realizowana funkcja opieki całodobowej.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy dla dobudowywanego segmentu, w którym będzie sprawowana opieka całodobowa z zakwaterowaniem można zastosować stawkę VAT 8% dla robót budowlanych zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, preferencyjna stawkę VAT 8% można zastosować do budowy, remontu, modernizacji, przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, przez które rozumie się m.in. obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust, 12b.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że skoro roboty budowlane wykonane w dobudowanym segmencie (w bryle budynku), w którym będzie sprawowana opieka całodobowa z zakwaterowaniem wykonywane będą w ramach czynności, o których mowa w art. 41 ust. 12 ustawy i w obiekcie sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264, to czynność ta opodatkowana będzie preferencyjną stawką podatku w wysokości 8% VAT, zgodnie z art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy.

Maja Tarkowska

Źródło: taxonline.pl  8.02.2017 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK