| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawka VAT na roboty budowlane prowadzone w bryle budynku

Stawka VAT na roboty budowlane prowadzone w bryle budynku

Jeśli roboty budowlane prowadzone są w bryle budynku, to są one obciążone 8-proc. VAT. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 3 lutego 2017 r. (2461-IBPP2.4512.933.2016.2.WN).

Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego firmę budowlaną, która podjęła się prac polegających na adaptacji i rozbudowie budynku szkoły na Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego. Zakres prac będzie obejmował adaptację istniejącego budynku szkoły, wyodrębnionego mieszkania, dobudowę segmentu parterowego oraz zagospodarowanie terenu. W nowo dobudowanym skrzydle będzie realizowana funkcja opieki całodobowej.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy dla dobudowywanego segmentu, w którym będzie sprawowana opieka całodobowa z zakwaterowaniem można zastosować stawkę VAT 8% dla robót budowlanych zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, preferencyjna stawkę VAT 8% można zastosować do budowy, remontu, modernizacji, przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, przez które rozumie się m.in. obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust, 12b.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że skoro roboty budowlane wykonane w dobudowanym segmencie (w bryle budynku), w którym będzie sprawowana opieka całodobowa z zakwaterowaniem wykonywane będą w ramach czynności, o których mowa w art. 41 ust. 12 ustawy i w obiekcie sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264, to czynność ta opodatkowana będzie preferencyjną stawką podatku w wysokości 8% VAT, zgodnie z art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy.

Maja Tarkowska

Źródło: taxonline.pl  8.02.2017 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK