| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Podatek VAT od usług związanych z wyżywieniem

Podatek VAT od usług związanych z wyżywieniem

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje stawkę podatku podstawową w wysokości 23% oraz stawki preferencyjne. W jaki sposób zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają usługi związane z wyżywieniem?

Usługi związane z wyżywieniem

Warto także zauważyć, iż usługa gastronomiczna nie posiada swojej definicji normatywnej. Sugerując się orzecznictwem można wyprowadzić definicję, zgodnie z którą usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, na przykład w barze mlecznym czy też w restauracji.

W sposób odmienny zaś definiowane są usługi cateringowe, które określane są jako usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności albo napojów bądź też dostarczaniu żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie.

Pojęcia powyższe na potrzeby rozstrzygnięcia kwestii podatkowych nie powinny być ze sobą mylone.

Opodatkowanie usług związanych z wyżywieniem

Z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług dla których zastosowanie znajduje obniżona stawka podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (które nazywane jest rozporządzeniem dotyczącym obniżonych stawek VAT) wynika, iż stawka w wysokości 8% znajduje zastosowanie przy towarach oraz usługach, które wymienione są w sposób enumeratywny w rozporządzeniu.

W tym katalogu na pozycji numer siedem wymienione są usługi powiązane z wyżywieniem, z wyłączeniem sprzedaży:

- napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,

- napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

- napojów, przy przygotowywaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,

- napojów bezalkoholowych gazowanych,

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

- wód mineralnych,

- innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT – to jest 23%.

Odmienna stawka dotyczy natomiast gotowych posiłków oraz dań, które zostały ujęte w PKWiU ex 10.85.1. Stawka podatku VAT wynosi w tym przypadku 5%, za wyjątkiem produktów zawierających alkohol w zawartości większej niż 1,2%.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK