| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Montaż bramy garażowej w nowych i starych budynkach a VAT - remont, czy modernizacja

Montaż bramy garażowej w nowych i starych budynkach a VAT - remont, czy modernizacja

W sytuacji, gdy spółka przed montażem bramy garażowej w starym budynku dokonuje szeregu czynności budowlanych związanych z demontażem starej bramy, dostosowaniem otworu do nowej bramy, podłączeniem elektryki, wierceniem i wstawianiem prowadnic itd., nie można uznać, że jest to tylko sam montaż. Usługę taką należy zakwalifikować jako remont. W przypadku nowych budynków usługę taką kwalifikować należy jako budowę albo modernizację. Do wykonywania usług spółka powinna więc stosować obniżoną stawkę 8%.

Tak wynika z wyroku NSA z 29 sierpnia 2017 r., I FSK 2305/15.

Sprawa dotyczyła spółki, która sprzedaje m.in. bramy garażowe na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej albo poza ich działalnością gospodarczą. Obecnie planuje rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o świadczone na rzecz klientów usługi, polegające na montażu u nich sprzedawanych przez spółkę bram garażowych.

W tym celu, spółka będzie zawierała z klientami umowy określające zakres wykonywanych prac. W przypadku nowych budynków będą to prace związane z wykończeniem garaży znajdujących się w bryle budynków mieszkalnych, polegające na montażu bram garażowych, z kolei w przypadku budynków wcześniej oddanych do użytku. będą to prace remontowe, polegające na usunięciu starej bramy, dopasowaniu otworu w budynku do nowej bramy oraz na montażu nowej bramy garażowej w garażu znajdującym się w bryle budynku mieszkalnego. Wartość świadczonej usługi będzie obejmowała m.in. koszt nabycia i transportu bramy garażowej z miejsca sprzedaży do miejsca montażu u klienta.

Polecamy: Biuletyn VAT

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy:

1) Czy prawidłowe jest stanowisko spółki, że w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT usługi w zakresie wykończenia garażu albo remontu garażu, polegające na dostosowaniu garażu do nowej bramy lub na montażu bramy w istniejącym garażu, będą stanowiły odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT również w przypadku, gdy spółka wlicza w koszt świadczonej usługi również koszty zakupu bramy garażowej i jej dostarczenia do klienta?

2) Czy prawidłowe jest stanowisko spółki, że usługi w zakresie wykończenia garażu albo remontu garażu znajdującego się w bryle budynku mieszkalnego objętego społecznym programom mieszkaniowym, polegające na dostosowaniu garażu do nowej bramy lub na montażu bramy w istniejącym budynku, będą podlegały opodatkowaniu VAT według stawki 8% podstawy opodatkowania?

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że usługi w zakresie wykończenia albo remontu garażu będą stanowiły odpłatne świadczenie usług również w przypadku, gdy spółka wlicza w koszt świadczonej usługi koszty zakupu bramy garażowej i jej dostarczenia do klienta. Usługi w zakresie społecznego programu mieszkaniowego będą zaś podlegały opodatkowaniu VAT według stawki 8% podstawy opodatkowania.

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe w zakresie stawki podatku VAT właściwej dla świadczenia polegającego na dostarczeniu i montażu bramy garażowej. Organ podkreślił, że sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako remont lub modernizacja. W konsekwencji, czynności stanowiące usługi budowlano-montażowe, polegające na montażu bramy garażowej w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, które nie są wykonywane w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy, nie korzystają z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8%. Do usług świadczonych przez spółkę ma zastosowanie stawka podstawowa w wysokości 23%.

WSA w Warszawie nie zgodził się z organem w części, w której ten uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zdaniem sądu, jeśli obiekt budowlany był wyposażony w bramy garażowe, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie wypełniać znamiona remontu. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa, a także poprzez zwiększenie bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed włamaniem. Ponadto sąd podkreślił, że wykładnia przedstawiona przez organ stoi w sprzeczności z treścią uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. I FPS 2/13), w której sąd uznał, że czynności polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu, trwałym montażu zabudowy wnękowej mieszczą się w pojęciu modernizacji obiektów budowlanych lub ich części. Zatem do wykonywania wskazanych we wniosku usług spółka powinna stosować obniżoną stawkę 8%.

Rozstrzygając sprawę NSA również nie przyznał racji organowi podatkowemu. W ocenie NSA, sąd I instancji dokonał właściwej kwalifikacji usług opisanych we wniosku, bowiem bezsporne jest, że zakup bramy garażowej i jej montaż stanowią usługę. Zdaniem NSA, z montażem bramy garażowej mielibyśmy do czynienia wtedy, gdy wszystko byłoby przygotowane do montażu, łącznie z elektryką, prowadnicami itd., a spółka dokonałaby tylko montażu. W przypadku nowych budynków co prawda zakres prac był mniejszy niż przy wymianie starych bram garażowych, ale niewątpliwie tutaj też nie mamy do czynienia tylko z montażem.

Wybór przepisów

Ustawa o VAT

Art. 41 ust. 2.  Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% 2 , z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

12.  Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK