| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć VAT świadcząc usługi w Norwegii

Jak rozliczyć VAT świadcząc usługi w Norwegii


Prowadzę usługi projektowe na terenie Norwegii, czy mam możliwość rozliczania faktury VAT, skoro kraj ten nie należy do Unii Europejskiej?

Norwegii, jako kraju stowarzyszonego z Unią Europejską i należącego do Europejskiego Obszaru Ekonomicznego nie można traktować jako kraju Unii Europejskiej w zakresie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535)

W świetle ustawy o VAT za terytorium Wspólnoty rozumie się terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 5 ustawy przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa nie wchodzące w skład terytorium Wspólnoty.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Z uwagi na fakt, iż Norwegia nie jest w świetle ustawy krajem wchodzącym w skład terytorium Wspólnoty dla potrzeb stosowania podatku VAT , należy traktować ją jako terytorium państwa trzeciego.
W przypadku transakcji transgranicznych przepisy w podatku od towarów i usług określając miejsce świadczenia przy świadczeniu usług - wskazują wprost na miejsce ich opodatkowania. Miejsce świadczenia wskazuje w jakim kraju należy rozliczyć podatek z tytułu dokonania transakcji.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż świadczy on usługi projektowe dla kontrahentów zagranicznych, których głównym odbiorcą jest kontrahent z Norwegii.

Uwzględniając zatem zasady opodatkowania usług, wyrażone w art. 27 ustawy o VAT zgodnie z którymi miejsce świadczenia usług wyznacza miejsce opodatkowania - w przypadku świadczenia usług projektowych i doradztwa, dla kontrahenta z państwa trzeciego - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca tych usług posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności (stały adres lub miejsce zamieszkania).

Oznacza to, że jeżeli polski podatnik świadczy usługi na rzecz kontrahentów mających siedzibę (stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania) na terytorium państwa trzeciego (Norwegii) to czynności te nie podlegają opodatkowaniu w kraju.

Polecamy: serwis Koszty

Podatnik w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Podobne stanowisko w tej sprawie zajęła również Izba Skarbowa w Gdańsku z dnia 14 lipca 2004 r. PI/005-722/04/CIP/01

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »