| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Prowadzenie udanej wymiany wewnątrzwspólnotowej wymaga częstokroć szybkości i elastyczności w dostawach towarów, co czasami stwarza problemy interpretacyjne przepisów podatkowych, które wydają się być zbyt „sztywne” w stosunku do rozwiązań występujących w życiu.

Jedną z takich spraw, która pomimo doczekania się wielu orzeczeń sądowych w kraju jak i przed ETS, nadal budzi wątpliwości poszczególnych podatników, jest kwestia rodzaju dokumentów przewozowych (transportowych), uprawniających podatnika do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Jeden z podatników (spółka), który nie był pewien poprawności swoich działań, zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie właściwego rozumienia przepisu art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.

Przedstawiając swoją sytuację, spółka ta wskazała, iż korzystając z usług firm spedycyjnych nie zawsze dokonuje wysyłki towaru w ilości wystarczającej do zapełnienia całego pojazdu, a więc w takich przypadkach spedytor łączy ten ładunek z ładunkami innych firm i nie wystawia odrębnych dokumentów CMR dla każdego z nadawców.

Polecamy: serwis PIT

Zamiast tego, spedytor wystawia dla przewożonej partii towaru inny dokument przewozowy, tj. dowód doręczenia przesyłki, który oprócz danych umożliwiających identyfikację konkretnej partii towaru, zawiera również datę i adres dostarczenia przesyłki oraz poświadczenie jej doręczenia.

Wątpliwość podatnika wzbudzało to, czy rzeczywiście powyższy dowód doręczenia przesyłki może być przez organy podatkowe uznany za „dokument przewozowy”, o którym jest mowa w ww. art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, a który jest niezbędny dla nabycia prawa do zastosowania dla danej dostawy wewnątrzwspólnotowej 0% stawki VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów wydał w dniu 15 kwietnia 2010 r. interpretację indywidualną nr IPPP3/443-83/10-4/KC, w której podzielił stanowisko pytającej Spółki, że interpretacja przepisów ustawowych oraz międzynarodowych jednoznacznie pozwala na uznanie, że użyty w polskich przepisach zwrot „dokument przewozowy” nie może być zawężająco utożsamiany wyłącznie z dokumentem przewozowym CMR.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Za dokument przewozowy należy bowiem uznawać dowolny dokument wystawiany przez spedytora, który zawiera potwierdzenie przewiezienia towaru na obszar innego państwa UE i wydanie go tam nabywcy. Dokument taki może również posiadać formę wydruku dokumentu generowanego pierwotnie w formie elektronicznej w systemie komputerowym przewoźnika w oparciu o informacje z terminali , którymi posługują się kurierzy tego spedytora.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK