| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

Z uwagi na różne przepisy oraz aktualną sytuację firmy, musimy sobie czasami pozornie utrudniać życie, aby je faktycznie sobie ułatwić. Jednym z takich karkołomnych przypadków jest, często spotykane w życiu, clenie w innych krajach UE towarów importowanych przez nas spoza Unii. Przykładowo clenie w Hamburgu towarów przywożonych z USA czy Chin, co dokonywane jest bądź z powodów finansowych, bądź administracyjnych.

Takie postępowanie, jest oczywiście dopuszczalne i zgodne z prawem, aczkolwiek niektórzy strażnicy wpływów budżetowych uważają je za moralnie i ekonomicznie naganne. Niezależnie od wyznawanej przez nas filozofii i wybieranej oceny tego zjawiska, przeanalizować należy podatkowe skutki takich działań dla osób wybierających powyższy model postępowania.

Zgodnie z zawartą w art. 9 ustawy o VAT definicji nabycia wewnątrzwspólnotowego, jest nim, co do zasady, nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu (czyli np. z Niemiec do Polski) przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. 

Dodatkowo, w art. 11 ustawy o VAT ustawy dokonano zrównania z nabyciem wewnątrzwspólnotowym sytuacji, gdy następuje przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Porównaj: Obowiązek podatkowy w imporcie towarów

Powyższe oznacza, iż opisana na wstępie sytuacja, gdy polski podatnik VAT dokonuje zakupu towarów poza Unią Europejską, a następnie, po ich przywozie na obszar celny UE dokonuje ich oclenia na terenie innego państwa UE (np. w Hamburgu), po czym przywozi te towary do Polski, wbrew pozorom dla celów podatku VAT nie jest importem tych towarów, ale ich wewnątrzwspólnotowym nabyciem.

Oznacza to z kolei, że obowiązek podatkowy w VAT z tytułu przywozu tych towarów na teren Polski powstanie na ogólnych zasadach dla nabyć wewnątrzwspólnotowych, czyli 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym przywieziono ten towar do kraju (np. przywóz 1 maja to obowiązek podatkowy 15 czerwca).

Oprócz powyższego, zarejestrowani podatnicy VAT UE muszą taką transakcję ująć również w informacji podsumowującej. 

Polecamy serwis: Odliczanie i zwrotu podatku

W tym wypadku muszą oni zwrócić szczególną uwagę na wypełnianie danych dotyczących kontrahenta zagranicznego. Jak bowiem wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443/118b/10/AP z dnia 27 kwietnia 2010 r., w przypadku, gdy clenia na terenie innego kraju UE dokonuje w imieniu polskiego podatnika zagraniczna agencja celna, to właśnie tą agencję należy wskazać w informacji podsumowującej jako kontrahenta zagranicznego.

Idąc dalej, Dyrektor IS wskazał również, że jak agencja ta jest zarejestrowana w tamtym kraju na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, to w informacji podsumowującej należy podać nadany jej właściwy i ważny numer oraz kod tego kraju, a gdy nie posiada takiego numeru, to należy pominąć rubrykę z numerem NIP kontrahenta.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »