| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć VAT w przypadku kradzieży towaru podczas transportu za granicą

Jak rozliczyć VAT w przypadku kradzieży towaru podczas transportu za granicą

Prowadzę firmę, która zajmuje się głównie handlem zagranicznym na terenie Unii Europejskiej. W ostatnim okresie doszło do kradzieży naszego towaru podczas transportu. Towar jechał do francuskiego kontrahenta. W związku z tym nie wiem czy w tej sytuacji będzie istniała możliwość zastosowania stawki 0% VAT, jak to ma miejsce przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).

Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż żeby uznać daną dostawę towarów za wewnątrzwspólnotową należy dokonać wywozu towaru z terytorium jednego kraju na terytorium drugiego kraju Unii Europejskiej.

Kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia ażeby można uznać daną transakcję za WDT, jest to żeby nabywca towarów był:
- zarejestrowanym podatnikiem VAT na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju lub
- podmiotem, który nie jest podatnikiem VAT i który jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, lub
- innym podatnikiem, o którym mowa w ustawie o VAT.

Każdy przedsiębiorca wywożący towar na teren UE może zastosować stawkę zerową, jeżeli jednak spełnia określone warunki. A więc WDT jest opodatkowana według stawki zerowej, jeżeli podatnik spełni m. in. jeden z wymogów, a mianowicie udokumentuje, że towar został wywieziony i dostarczony do nabywcy w innym kraju członkowskim.

Dlatego jeżeli przewożony towar został skradziony w trakcie transportu, to nie będzie można uznać że doszło do WDT, ponieważ przedsiębiorca wywożący towar nie ma dokumentu, który potwierdzałby dostarczenie towaru. 

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

W podobnej sprawie odnośnie dokumentowania WDT w przypadku kradzieży towaru orzekał WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 3448/08). Sąd stwierdził, że cyt.: „(...) w zależności od okoliczności faktycznych dostawca towaru ma niejako do dyspozycji dwa sposoby udowodnienia, że dokonał dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%. Tam, gdzie to możliwe, dostawca powinien dążyć do zebrania dowodów potwierdzających przyjęcie towarów przez nabywcę w innym państwie członkowskim, czyli posiadać dokumenty obowiązkowe. Jeśli dostawca posiada wszystkie dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3-5 lub posiada niektóre z nich, ale jednoznacznie potwierdzają one fakt dostarczenia towaru na terytorium innego państwa członkowskiego, wówczas z mocy prawa dostawcy przysługuje prawo do zastosowania stawki 0%. Jeżeli podatnik nie jest w stanie zgromadzić dokumentów wymienionych w katalogu podstawowym, powinien mieć prawo zastosowania dowodów pomocniczych, określonych w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, w celu skorzystania ze stawki 0% VAT przy WDT.”

W ocenie sądu policyjne protokoły są wystarczające do uznania dostawy za WDT, cyt.: „(…) jeżeli Spółka posiada dowody w postaci protokołów policyjnych, z których wynika, że towar został skradziony poza terytorium kraju oraz spełnia pozostałe warunki zawarte w art. 42 ustawy o VAT, to w takiej sytuacji przysługuje jej prawo do zastosowania stawki 0%, pomimo braku potwierdzenia odbioru towaru przez nabywcę.”

Polecamy: serwis Koszty

Natomiast w sytuacji, w której do kradzieży doszłoby na terenie kraju, z którego podatnik dokonuje wewątrzwspólnotowej dostawy i towar nie opuścił kraju wywozu to z uwagi na treść przepisów ustawy o VAT oraz powyższy wyrok WSA w Warszawie, nie będzie wewątrzwspólnotowej dostawy towarów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK