| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Wewnątrzwspólnotowe nabycie - podatnik unijny i nie unijny

Wewnątrzwspólnotowe nabycie - podatnik unijny i nie unijny

Czy należy traktować jako nabycie wewnątrzwspólnotowe sytuację, w której nabywcą jest podatnik „unijny” a dostawcą jest podatnik VAT („nie unijny”)? TAK

Nabycie przez podatnika towarów w sposób przedstawiony w pytaniu jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym, gdyż zgodnie z przepisem art. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) jako podatnik, o którym mowa w art. 15 tejże ustawy, uzyskał prawo do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy były przez nią transportowane na terytorium Polski z terytorium państwa członkowskiego i wykorzystywane w Polsce do celów działalności gospodarczej.

Porównaj: Jak rozliczyć VAT w przypadku zakupu od kontrahenta z UE

Stanowisko podatnika jest zgodne z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, według którego „przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz”.

Przepis art. 9 ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że „nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika”.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Zobacz: Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »