| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy sprzedaż prawa autorskiego podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż prawa autorskiego podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż prawa autorskiego do projektu architektonicznego dla nabywcy z Cypru, który będzie realizowany w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Sprzedaż praw autorskich do projektu architektonicznego dla nabywcy z Cypru (jeżeli jest podatnikiem VAT w swoim kraju) podlega opodatkowaniu w kraju, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. Usługi niematerialne świadczone na rzecz osób posiadających siedzibę w innym państwie członkowskim niż dostawca usługi, które nie są podatnikami VAT, są opodatkowane według zasad ogólnych.

Zobacz: Jak rozliczyć VAT w przypadku zakupu od kontrahenta z UE

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Polecamy: Informacje podsumowujące VAT 2010

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »