| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy zakup części karoserii jest opodatkowany

Czy zakup części karoserii jest opodatkowany

Czy opodatkowaniu PTU podlega zakup w Polsce od obcokrajowców z Ukrainy części (karoserii) samochodowych używanych powyżej sześciu miesięcy - na podstawie umowy kupna sprzedaży?

NIE. „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) WNT za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) WDT”. 

Powyższy przepis zakreśla zatem ramy opodatkowania VAT czynności, na tym tle należało dokonywać oceny przedstawionego stanu faktycznego w celu określenia ewentualnych zasad opodatkowania nabywanych części zamiennych do samochodów od obcokrajowców. Przepisy ustawy zawierają definicje ww. czynności dla potrzeb jej stosowania.

Porównaj: Jak zmieniają się zasady w handlu zagranicznym samochodami od 1 września 2010 r.

W sytuacji gdy obywatele Ukrainy nie są podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy, ani też podatnikom podatku od wartości dodanej (podmiotami zarejestrowanymi do celów VAT w innym niż Polska państwie członkowskim UE), to czynności zakupu od nich towarów niestanowiących nowych środków transportu, przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku od towarów i usług na terytorium kraju, nie podlegają zaliczeniu do kategorii nabyć wewnątrzwspólnotowych. Nie stanowią też importu towarów, gdyż przewożone są one z terytorium innego państwa członkowskiego UE na terytorium kraju.

Przedmiotowe transakcje zakupu na terytorium kraju używanych karoserii od obcokrajowców (obywateli Ukrainy) jako czynności nie wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o PTU nie podlegają opodatkowaniu VAT. Odrębne zagadnienie stanowi kwestia wywiązywania się przez obywateli Ukrainy z obowiązków rejestracyjnych określonych w art. 15 ust. 7 ustawy bądź ustanowienia przez nich przedstawiciela podatkowego na terytorium RP.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygnatura: ZP2-4407/I/3/06 Izba Skarbowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu.

Zobacz: Zmiana silnika samochodu może być opodatkowana od 1 września 2010 r.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosakowska

Adwokat w Kancelarii Raczkowski Paruch.. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców m.in. z branży farmaceutycznej, doradztwa personalnego oraz osób fizycznych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, prowadzeniem postępowań związanych z mobbingiem i dyskryminacją w zatrudnieniu. Autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa pracy. W latach 2012-2016 pracowała w departamencie prawa pracy jednej w warszawskich kancelarii prawnych, gdzie zajmowała się prawem pracy oraz sprawami związanymi z ochroną danych osobowych pracowników.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK