| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak ustalić miejsce świadczenia usługi dla zagranicznego kontrahenta

Jak ustalić miejsce świadczenia usługi dla zagranicznego kontrahenta

Jeżeli usługi świadczone przez polską spółkę dotyczą konkretnej nieruchomości i są wykonywane na urządzeniach stacjonarnych, na stałe przytwierdzonych do fundamentów, zastosowanie znajdzie przepis art. 28e ustawy o VAT. Miejscem świadczenia będzie w tej sytuacji miejsce położenia urządzeń, zaś spółka ma prawo obciążyć zagranicznego kontrahenta 22% podatkiem VAT z tytułu wykonania usług.

W obu przypadkach zastosowana technologia, materiały i sposób wykonania urządzeń są bardzo zbliżone. O tym, czy określony obiekt jest trwale związany z gruntem, czy też nie, nie świadczy sposób, w jaki obiekt został zagłębiony w gruncie, istotna jest natomiast jego masa całkowita, rozmiary oraz inne parametry, które wymagają trwałego związania z gruntem. 

Polecamy: VAT 2011

Jeśli urządzenia stacjonarne stanowią konstrukcje na tyle trwałe i związane z gruntem, iż niemożliwe jest ich samoistne przesunięcie w inne miejsce, są one związane trwale z gruntem. Należy podkreślić, iż na powyższe nie wpływa możliwość przeniesienia ww. urządzeń w inne miejsce, gdyż nowoczesna technologia umożliwia relokację nie tylko samych urządzeń przemysłowych, ale również całych zakładów poprzez ich demontaż, transport i montaż w nowej lokalizacji. 

Dyrektor Izby Skarbowej stanął tym samym na stanowisku, iż usługi świadczone przez polską spółkę można przyporządkować do jednej, konkretnej nieruchomości, ponieważ wszystkie prace były wykonane na urządzeniach stacjonarnych, na stałe przytwierdzonych do fundamentów za pomocą śrub, kotew itp. - a zatem już po ich uprzednim osadzeniu w gruncie.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK