| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Gdzie opodatkowana jest VAT usługa magazynowania towaru dla zagranicznego klienta

Gdzie opodatkowana jest VAT usługa magazynowania towaru dla zagranicznego klienta

Świadczenie usług magazynowania towaru na rzecz kontrahenta zagranicznego podlega opodatkowaniu w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ ustawodawca jako kryterium miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami wskazał miejsce położenia nieruchomości (magazynu).

Spółka prowadząca działalność na terytorium RP w zakresie produkcji soków dokonuje ich sprzedaży na rzecz kontrahenta austriackiego. Po zakupie, na podstawie odrębnej umowy, polska Spółka magazynuje towar. Podmiot zlecający przechowywanie towaru jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w Austrii i jest zarejestrowany dla celów podatku od towarów i usług. Jednocześnie nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przesądzają o obowiązku opodatkowania opisanej w przykładzie usługi magazynowania towaru podatkiem VAT przez polską Spółkę. Punktem wyjścia takiej oceny są zapisy art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jednocześnie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT określa, iż przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Określenie miejsca świadczenia usługi jest istotne z punktu wiedzenia prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług. Od tego bowiem zależy czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce czy nie.

Ogólną zasadę w tym zakresie określa art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Stanowi on, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Polecamy: VAT 2011

Natomiast w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Tego rodzaju regulacje skutkują tym, że opodatkowanie usługi zostaje przeniesione do państwa, gdzie następuje faktyczna konsumpcja usługi.

Od tej generalnej zasady ustawodawca wprowadził jednakże wyjątki, z których jeden z nich ma zastosowanie do omawianego przykładu. Mianowicie zgodnie z art. 28e: „Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości"

Analizując powyższy przepis wskazać należy, że określając miejsce świadczenia dla usług związanych z nieruchomościami, ustawodawca objął tą regulacją także usługi magazynowania i przechowywania, których świadczenie polega na używaniu magazynu (nieruchomości).

Bez nieruchomości (magazynu) zapewniającej przechowanie towaru niemożliwe by było wykonanie tej usługi. W konsekwencji usługi przechowywania towarów w magazynach mają charakter usług związanych z nieruchomościami i tym samym spełniają dyspozycję art. 28e ustawy o VAT.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Wobec faktu, iż w omawianym przykładzie budynki magazynów, w których świadczone są usługi przechowania towarów znajdują się w Polsce, miejscem świadczenia jest terytorium kraju i z tytułu tej usługi wynika obowiązek podatkowy w podatku VAT.


Źródło: interpretacja indywidualna z 21.09.2010 r. sygnatura IPPP3/443-629/10-4/KB

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK