| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT


Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB)

Zakwalifikowanie umów transferu jako usług w dziedzinie sportu, spowodowałoby trudności zarówno w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania jak i miejsca świadczenia usługi.

Trudno przy tym przyjąć za zasadne stwierdzenie, iż usługę sportową świadczy klub, a nie zawodnik, którego prawo do rejestracji w danej federacji i danym klubie zostało przeniesione w ramach zawartych umów. Jakkolwiek bowiem usługa transferu zawodnika jest w szerokim ujęciu związana ze sportem, to jednak sama w sobie działalnością sportową nie jest.

Zgodnie z definicją sportu zawartą w ustawie o kulturze fizycznej sport jest formą aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych. Usługa transferu zawodnika ma zupełnie inny charakter niż usługa polegająca na organizacji zawodów sportowych.

Podsumowując, spółka stwierdziła, że transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub. Organ podzielił to stanowisko, odstępując jednocześnie od uzasadniania interpretacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK