| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT


Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB)

Spółka, będąca klubem sportowym, zawarła dwie umowy z klubem zagranicznym dotyczące transferu zawodnika. Na mocy jednej z nich zawodnik został „wypożyczony” do klubu zagranicznego, druga umowa zaś obejmowała „transfer definitywny”.

Klub zagraniczny jest brytyjskim podatnikiem VAT. Spółka polska rozpoznała obowiązek podatkowy w miesiącu otrzymania wynagrodzenia z tytułu każdego z transferów. W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację, pytając, czy transfer zawodnika, zarówno czasowy, jak i definitywny – podlega opodatkowaniu VAT w Polsce?

Zdaniem spółki, przedmiotowa czynność nie podlega obowiązkowi podatkowemu w VAT w Polsce, lecz w kraju, w którym kontrahent ma stałą siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności. Zdaniem spółki, transfer stanowi świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

Nie może być mowy o dostawie towarów, ponieważ człowiek z całą pewnością nie stanowi towaru. Spółka wskazała, że zakres przedmiotowy umowy transferowej jest trudny do sprecyzowania, najbardziej zasadne jest jednak przyjęcie, że dochodzi tu do sprzedaży praw (np. w zakresie uprawnienia do rejestracji zawodnika, lub dalszego „wypożyczania” go do innych klubów – w przypadku transferu definitywnego).

W uproszczeniu, dla potrzeb VAT, należy zatem, zdaniem spółki przyjąć, że przedmiotem umowy transferu jest przeniesienie prawa do korzystania z tzw. karty zawodniczej, uprawniającej go m.in. do występowania w barwach danego klubu.

W tym kontekście miejsce opodatkowania sprzedaży praw w ramach transferu zawodnika znajduje się na terytorium państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma nabywca będący podatnikiem podatku od wartości dodanej (ewentualnie stałe miejsce prowadzenia działalności). W przypadku transferu definitywnego zastosowanie ma przepis art. 28b ust. 1 ustawa o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę.

W przypadku natomiast transferu na czas oznaczony miejsce opodatkowania należy ustalić na podstawie przepisu art. 27 ust. 3 pkt 2 w zw. z ust. 4 pkt 1 ustawa o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009 r. Spółka wskazała, że przyjęcie takiej kwalifikacji umów wyklucza zarówno ryzyko podwójnego opodatkowania, jak i ryzyko uniknięcia opodatkowania w ogóle.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »