| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jaki kurs waluty przyjąć przy rozliczaniu VAT od faktur importowych

Jaki kurs waluty przyjąć przy rozliczaniu VAT od faktur importowych


Sprowadzamy towary na polski rynek głównie od kontrahentów z Azji. Zakupujemy różne towary handlowe w różnych ilościach i w różnym czasie. W fakturach zawsze jest kwota w walucie obcej, zazwyczaj w USD. Jaki kurs waluty powinniśmy zastosować dla celów VAT przy przeliczaniu kwot z faktur importowych? Czy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktur, czy też z dnia poprzedzającego odprawę celną? Jesteśmy firmą zarejestrowaną w Polsce i podatnikiem VAT.

Co do zasady przy rozliczaniu VAT - w przypadku gdy kwoty przyjęte do ustalenia podstawy opodatkowania są przedstawione w walucie obcej (np. USD lub innej) - przeliczenia na polską walutę dokonuje się poprzez zastosowanie kursu średniego określonej waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. 

Powyższa zasada nie będzie miała jednak zastosowania do ustalenia kursu z tytułu importu.

Zgodnie z art. 31a ust. 3 ustawy o VAT, przy imporcie dla celów podatku od towarów i usług, przeliczenia na polską walutę zaimportowanych towarów należy dokonać przy zastosowaniu przepisów celnych, co oznacza, iż winno się przyjąć kurs określony w dokumencie celnym, który zastosowano przeliczając wartość celną towaru. 

Stosowanie takiej metody przeliczania wynika z faktu, iż podatek należny wykazywany w zgłoszeniu celnym jest jednocześnie podatkiem naliczonym i dlatego brak jest podstaw do innego sposobu przeliczania wartości z tytułu importu towarów dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Wracając do zastosowania właściwego kursu do przeliczenia waluty, do ustalania wartości celnej towarów należy przyjmować bieżące kursy średnie ustalane i ogłaszane przez NBP w przedostatnią środę każdego miesiąca. Kursy te obowiązują przez cały okres następnego miesiąca po miesiącu, w którym zostały ogłoszone.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Podatnicy powinni również pamiętać, że przy imporcie towarów, podstawą opodatkowania dla potrzeb VAT będzie wartość celna powiększona o należne cło. W pytaniu nie określono dokładnie jakiego rodzaju towary są sprowadzane z krajów Azji. 

Gdyby jednak wszystkie towary lub niektóre z nich podlegałyby podatkowi akcyzowemu, wówczas podstawą opodatkowania będzie wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. 

Do podstawy opodatkowania winny zostać zaliczone również inne koszty, których wcześniej nie włączono do podstawy opodatkowania, tj.: prowizje, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, te których nie uwzględniono wcześniej lub takie, które zostaną poniesione późniejszym okresie ale nie później niż do czasu pierwszego miejsca przeznaczenia towarów na terytorium kraju.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

SIE23
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem Infor.pl »