| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak ustalić w 2011 r. kraj opodatkowania VAT usług związanych z targami i wystawami

Jak ustalić w 2011 r. kraj opodatkowania VAT usług związanych z targami i wystawami

Począwszy od 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie art. 28g ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), zgodnie z którym dojdzie do zmian w zakresie określania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług związanych z targami i wystawami.

Firma Alfa z siedzibą w Polsce w 2011 r. będzie dokonywała sprzedaży biletów wstępu na wystawy motoryzacyjne. Bilety będą dystrybuowane zarówno wśród osób fizycznych niebęcych podatnikami jak i wśród podatników. Wystawy motoryzacyjne będą odbywać się na terenie Niemiec.

W odniesieniu do usług sprzedaży biletów na rzecz osób niebędących podatnikami, z braku szczególnej regulacji zastosowanie znajdzie zasada ogólna, która stanowi, w art. 28c ust. 1 ustawy o VAT, że miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest co do zasady miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. A zatem przedmiotowa usługa wstępu na wystawy świadczone na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami w 2011 r. będzie opodatkowana przez firmę Alfa w państwie jej siedziby (tj. w Polsce).

Odmiennie będzie wyglądała kwestia opodatkowanie usługi sprzedaży biletów wstępu podmiotom będącym podatnikami. Miejscem opodatkowania nie będzie już Polska, ale kraj, w którym wystawa będzie faktycznie się odbywała. Ponieważ wystawy motoryzacyjne będą miały miejsce poza terytorium Polski, dla firmy Alfa będzie oznaczało to konieczność zarejestrowania się dla celów podatku od wartości dodanej w Niemczech jako państwie świadczenia usługi. Jeżeli bowiem podatnik wyświadczy usługę, której miejscem opodatkowania będzie terytorium innego państwa, to właśnie w tym państwie podatnik, co do zasady, ma obowiązek rozliczyć podatek VAT przy zastosowaniu właściwych stawek podatku oraz regulacji obowiązujących w danym państwie.

Wyjątek zaistnieje, jeżeli przepisy danego państwa członkowskiego (tu: Niemiec) będą przewidywały możliwość rozliczenia podatku VAT przez beneficjenta usługi, wówczas to nabywca rozliczy podatek jako usługobiorca usług świadczonych przez podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium danego państwa (przy czym powyższa sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy nabywcą będzie podatnik z terytorium Niemiec).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK