| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak właściwie udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Jak właściwie udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mają wątpliwości jakie dokumenty są niezbędne dla zastosowania 0-proc. stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy ustawy o VAT w kwestii tego, które dokumenty należy traktować jako obowiązkowe, a które podatnik jest zmuszony okazać organom podatkowym fakultatywnie.

Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być przede wszystkim księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe (art. 181 Ordynacji podatkowej).
W postępowaniu podatkowym obowiązuje zasada, że dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Jeśli dokumenty, o których jest mowa w art. 42 ust. 3-5 ustawy o VAT nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów oznacza to, że nie spełniają one warunków wymaganych od dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 i ust. 4, ponieważ dokumenty sporządzone zgodnie z wymogami tych przepisów w/w fakt muszą potwierdzać w sposób jednoznaczny.

Oznacza to, że podatnik powinien posiadać dowody, o których jest mowa w art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, jednak w przypadku braku tych dokumentów lub też braku określonych danych na tych dokumentach, które są wymagane przepisami, podatnik może udowodnić fakt dokonania WDT także dowodami, które wymienia art. 42 ust. 11 ustawy o VAT.
Jeśli podatnik nie posiada dowodów, które wymienia art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, może udowodnić fakt dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dowodami, które wymienia art. 42 ust. 11 ustawy o VAT. Dowody te muszą mieć formę dokumentów.

Warto też podkreślić, że przeciwko nadmiernemu formalizmowi w zakresie dokumentowania WDT opowiada się w swoich orzeczeniach Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Przykładowo w wyroku o sygn. C-146/05 ETS orzekł, że przepis krajowy, który uzależnia prawo do zwolnienia od podatku dostawy wewnątrzwspólnotowej od spełnienia obowiązków formalnych, nieuwzględniając wymogów merytorycznych, a przede wszystkim nie biorąc pod uwagę kwestii, czy zostały one spełnione, wykracza poza to, co jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowego poboru podatku.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W konsekwencji ETS stwierdził, że dla skorzystania ze zwolnienia WDT od podatku istotne jest udowodnienie przez podatnika, że spełnił on warunki merytoryczne WDT, głównie w zakresie wywozu towarów do innego państwa członkowskiego, lecz ich niespełnienie w całości, gdy fakt ten zostanie jednak wykazany innymi dowodami, nie może uniemożliwiać stosowania tego zwolnienia (czyli w Polsce stawki 0%).

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczające jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 października 2010 r., sygn. akt I FPS 1/10).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK