| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie od zagranicznego kontrahenta?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie od zagranicznego kontrahenta?

Podmiot francuski, który na terytorium Polski nie ma miejsca zamieszkania, siedziby, stałego miejsca wykonywania działalności, zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług dokonuje dostawy towaru na rzecz polskiego podatnika. Dostawa została dokonana w dniu 28 kwietnia 2011 r. Podatnik francuski na tę okoliczność w dniu 11 maja 2011 r. wystawił fakturę z adnotacją, że podatek rozlicza nabywca towaru.

Pytanie:
Kiedy u polskiego podatnika powstanie obowiązek podatkowy z tytułu nabycia towaru
z faktury stwierdzającej dokonanie dostawy, dla której podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca towaru?

Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Zatem w omawianym przypadku na polskim podatniku będzie ciążył obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej przez podmiot francuski dostawy towaru.

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy, zgodnie z ust. 20 art. 19 ww. ustawy, powstanie na podstawie zasady ogólnej wynikającej z ust. 4 wskazanego artykułu, czyli z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru.

Uwzględniając powyższe, jeśli podatnik francuski wystawił fakturę na 13. dzień po wydaniu towaru, obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 4 ww. ustawy powstanie 7. dnia licząc od dnia wydania towaru – w tym przypadku będzie to dzień 5 maja 2011 r.

Polecamy:serwis VAT

Polecamy: prawo dla firm

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »