| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

Sposób ujęcia faktur korygujących in plus

W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono m.in. rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą (§ 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT).

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 tego rozporządzenia).

Faktura korygująca wystawiana w przypadku stwierdzenia pomyłki zawiera numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane sprzedawcy oraz nabywcy, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Odnosząc się natomiast do samego momentu ujęcia faktur korygujących in plus wskazać należy, iż sytuacja ta nie została – z uwagi, iż jest to korekta in plus – uregulowana w przepisach prawa.

Wskazać bowiem należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z kolei powołując się na brzmienie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (przepis mówiący o zmniejszeniu obrotu), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Jednocześnie początek ust. 4a mówi, iż w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia (...)

Odnosząc powyższe na grunt przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż Spółka dokonała zwiększenia podstawy opodatkowania. Tym samym ww. regulacja nie ma w analizowanej sprawie zastosowania.

Zgodnie z przyjętą praktyką, zdaniem Autora, Spółka powinna ustalić przyczynę wystawienia faktur korygujących in plus.

Ustalenie to jest niezwykle istotne, ponieważ od niego właśnie zależy sposób rozliczenia/ujęcia faktur korygujących in plus na gruncie przepisów podatku od towarów i usług.

Jeżeli bowiem podstawa opodatkowania podlega podwyższeniu w wyniku zdarzeń, które nastąpiły po dokonaniu sprzedaży oraz wystawieniu faktury pierwotnej, wtedy fakturę korygującą ujmuje się w deklaracji podatkowej składanej za ten sam miesiąc, w którym została ona wystawiona.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »