| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

Sposób ujęcia faktur korygujących in plus

W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono m.in. rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą (§ 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT).

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 tego rozporządzenia).

Faktura korygująca wystawiana w przypadku stwierdzenia pomyłki zawiera numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane sprzedawcy oraz nabywcy, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Odnosząc się natomiast do samego momentu ujęcia faktur korygujących in plus wskazać należy, iż sytuacja ta nie została – z uwagi, iż jest to korekta in plus – uregulowana w przepisach prawa.

Wskazać bowiem należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z kolei powołując się na brzmienie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (przepis mówiący o zmniejszeniu obrotu), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Jednocześnie początek ust. 4a mówi, iż w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia (...)

Odnosząc powyższe na grunt przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż Spółka dokonała zwiększenia podstawy opodatkowania. Tym samym ww. regulacja nie ma w analizowanej sprawie zastosowania.

Zgodnie z przyjętą praktyką, zdaniem Autora, Spółka powinna ustalić przyczynę wystawienia faktur korygujących in plus.

Ustalenie to jest niezwykle istotne, ponieważ od niego właśnie zależy sposób rozliczenia/ujęcia faktur korygujących in plus na gruncie przepisów podatku od towarów i usług.

Jeżeli bowiem podstawa opodatkowania podlega podwyższeniu w wyniku zdarzeń, które nastąpiły po dokonaniu sprzedaży oraz wystawieniu faktury pierwotnej, wtedy fakturę korygującą ujmuje się w deklaracji podatkowej składanej za ten sam miesiąc, w którym została ona wystawiona.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK