| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

W konsekwencji w lipcu 2011 r. Spółka wystawiła faktury korygujące in plus do przedmiotowych faktur. W tym też miesiącu został złożony wniosek do właściwego urzędu celnego o sprostowanie dokumentu celnego.

W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwość kiedy powinna ująć faktury sprzedażowe oraz wystawione faktury korygujące in plus na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

Czy Podatnik ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT na podstawie posiadanego dokumentu celnego?

Prawo do 0% stawki podatku VAT w eksporcie towarów

Eksport towarów podlega zasadniczo opodatkowaniu według preferencyjnej 0% stawki VAT.

Niemniej, aby móc zastosować 0% stawkę podatku VAT podatnik powinien uzyskać przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej:

1. w przypadku eksportu bezpośredniego (gdy wywozu dokonuje dostawca lub wynajęta przez niego firma) – dokument celny potwierdzający wywóz towarów będących przedmiotem eksportu (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT);

2. w przypadku eksportu pośredniego (gdy wywozu dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium Polski lub wynajęta przez niego firma) – kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dokumentu tego wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (art. 41 ust. 11 ustawy o VAT).

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Jeżeli warunek, o którym mowa powyżej nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania ww. dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.

W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zdaniem Autora, w analizowanym przypadku, posiadany przez Spółkę X dokument celny wskazuje, że nastąpił wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.

Tym samym, okoliczność zastosowania błędnej (niższej) ceny towarów lub błędnego podsumowania pozycji faktury VAT nie zmienia okoliczności, iż otrzymany przez Podatnika dokument celny (tut. komunikat IE-599) potwierdza realizację eksportu towarów (wywozu towarów).

Innymi słowy, Spółka jest uprawniona do wykazania eksportu towarów – opodatkowanego według 0% stawki VAT – w zakresie dostaw zrealizowanych w czerwcu 2011 r. odpowiednio: w ewidencji i  deklaracji VAT-7 za czerwiec 2011 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »