REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?
Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

REKLAMA

REKLAMA

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

W konsekwencji w lipcu 2011 r. Spółka wystawiła faktury korygujące in plus do przedmiotowych faktur. W tym też miesiącu został złożony wniosek do właściwego urzędu celnego o sprostowanie dokumentu celnego.

Autopromocja

W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwość kiedy powinna ująć faktury sprzedażowe oraz wystawione faktury korygujące in plus na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

Czy Podatnik ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT na podstawie posiadanego dokumentu celnego?

Prawo do 0% stawki podatku VAT w eksporcie towarów

Eksport towarów podlega zasadniczo opodatkowaniu według preferencyjnej 0% stawki VAT.

Niemniej, aby móc zastosować 0% stawkę podatku VAT podatnik powinien uzyskać przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. w przypadku eksportu bezpośredniego (gdy wywozu dokonuje dostawca lub wynajęta przez niego firma) – dokument celny potwierdzający wywóz towarów będących przedmiotem eksportu (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT);

2. w przypadku eksportu pośredniego (gdy wywozu dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium Polski lub wynajęta przez niego firma) – kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dokumentu tego wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (art. 41 ust. 11 ustawy o VAT).

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Jeżeli warunek, o którym mowa powyżej nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania ww. dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.

W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zdaniem Autora, w analizowanym przypadku, posiadany przez Spółkę X dokument celny wskazuje, że nastąpił wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.

Tym samym, okoliczność zastosowania błędnej (niższej) ceny towarów lub błędnego podsumowania pozycji faktury VAT nie zmienia okoliczności, iż otrzymany przez Podatnika dokument celny (tut. komunikat IE-599) potwierdza realizację eksportu towarów (wywozu towarów).

Innymi słowy, Spółka jest uprawniona do wykazania eksportu towarów – opodatkowanego według 0% stawki VAT – w zakresie dostaw zrealizowanych w czerwcu 2011 r. odpowiednio: w ewidencji i  deklaracji VAT-7 za czerwiec 2011 r.

Sposób ujęcia faktur korygujących in plus

W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono m.in. rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą (§ 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT).

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 tego rozporządzenia).

Faktura korygująca wystawiana w przypadku stwierdzenia pomyłki zawiera numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane sprzedawcy oraz nabywcy, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Odnosząc się natomiast do samego momentu ujęcia faktur korygujących in plus wskazać należy, iż sytuacja ta nie została – z uwagi, iż jest to korekta in plus – uregulowana w przepisach prawa.

Wskazać bowiem należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z kolei powołując się na brzmienie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (przepis mówiący o zmniejszeniu obrotu), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Jednocześnie początek ust. 4a mówi, iż w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia (...)

Odnosząc powyższe na grunt przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż Spółka dokonała zwiększenia podstawy opodatkowania. Tym samym ww. regulacja nie ma w analizowanej sprawie zastosowania.

Zgodnie z przyjętą praktyką, zdaniem Autora, Spółka powinna ustalić przyczynę wystawienia faktur korygujących in plus.

Ustalenie to jest niezwykle istotne, ponieważ od niego właśnie zależy sposób rozliczenia/ujęcia faktur korygujących in plus na gruncie przepisów podatku od towarów i usług.

Jeżeli bowiem podstawa opodatkowania podlega podwyższeniu w wyniku zdarzeń, które nastąpiły po dokonaniu sprzedaży oraz wystawieniu faktury pierwotnej, wtedy fakturę korygującą ujmuje się w deklaracji podatkowej składanej za ten sam miesiąc, w którym została ona wystawiona.

Natomiast w przypadku, gdy korekta in plus spowodowana jest działaniem czynników, które istniały już w momencie sprzedaży (pomyłka/błąd i zdarzenia te nie miały charakteru następczego), Podatnik musi ująć taką fakturę korygującą w deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z czynności udokumentowanej fakturą pierwotną.

W takiej sytuacji niezbędne będzie zatem dokonanie korekty tej deklaracji VAT-7, w której Spółka ujęła pierwotne rozliczenie. Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 września 2008 r. (sygn. III SA/Wa 637/08).

Podsumowanie

Zatem, w opinii Autora, Spółka X wystawiając faktury korygujące in plus, w których dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, w związku z okolicznościami co prawda powstałymi w dacie późniejszej niż moment powstania obowiązku podatkowego, będzie zobowiązana skorygować rejestr sprzedaży - w zakresie objętym tą fakturą - oraz deklarację VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów (tut. odpowiednio za okres rozliczeniowy czerwiec 2011 r.).

Dla przedmiotowych faktur również zastosowanie ma 0% stawka podatku VAT, bowiem jak wskazano w poprzedniej części analizy, posiadane przez Spółkę X dokumenty celne potwierdzają realizację transakcji eksportu towarów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA