| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Przedsiębiorca X zamawia w Niemczech wykonanie linii produkcyjnej. Linia ta zostaje przesłana do Polski w częściach, natomiast jej złożenia i uruchomienia na terytorium Polski podejmują się technicy współpracujący z producentem linii produkcyjnej (montują oni i uruchamiają linię na polecenie jej producenta).

Jakich czynności nie uznajemy za montaż?

Podatnicy często zastanawiają się jakie właściwie czynności powinni uznawać za montaż/instalację towaru.

Bez wątpienia pod pojęciem montażu/instalacji towaru, zgodnie z językowym znaczeniem tego pojęcia, nie można rozumieć prostych czynności, które nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy, a ich wykonanie jest konieczne dla uruchomienia niemalże każdej maszyny, takich jak podłączenie do instalacji elektrycznej, czy umieszczenie towaru we właściwym miejscu.

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia

Natomiast wszelkie czynności, które będą wymagały złożenia towaru, dostosowania go w jakiś sposób do warunków, w których będzie wykorzystywany z całą pewnością powinny zostać uznane za montaż/instalację.

Powyższe stanowisko podzielane jest również przez organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2010 r. 9sygn.; IPPP1-443-1097/09-2/JB ) wskazano: „W przedmiotowym stanie faktycznym, montaż i instalacja maszyny do przeróbki zużytych urządzeń elektrycznych polega na połączeniu ze sobą wielu składników. Czynności te wymagają pewnych kwalifikacji oraz specjalistycznej wiedzy, gotowa maszyna musi również spełniać określone w zleceniu normy i wykazywać odpowiednią wydajność. Dlatego też, zgodnie z przedstawionymi wyżej przepisami, miejscem dostawy maszyny jest miejsce, gdzie jest ona montowana i instalowana, czyli terytorium RP. W konsekwencji transakcję pomiędzy M a B należy uznać za dostawę krajową.”

Anna Resiak, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK