| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Przedsiębiorca X zamawia w Niemczech wykonanie linii produkcyjnej. Linia ta zostaje przesłana do Polski w częściach, natomiast jej złożenia i uruchomienia na terytorium Polski podejmują się technicy współpracujący z producentem linii produkcyjnej (montują oni i uruchamiają linię na polecenie jej producenta).

Rozliczenie przedstawionej powyżej transakcji na gruncie podatku VAT może rodzić pewne problemy.

Podatnicy bardzo często, w analogicznych do przedstawionej powyżej sytuacjach, uznają dokonaną transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, którego istotą jest przemieszczenie towarów z innego niż Polska państwa członkowskiego UE na terytorium Polski.

Jednakże w analizowanym przypadku mamy do czynienia z wyjątkiem. Otóż, przemieszczenia towarów na terytorium Polski z innego państwa UE nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

- towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego,

- miejscem dostawy towarów (miejscem, gdzie są instalowane lub montowane) jest terytorium Polski,

- towary są przemieszczane przez podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Powyższe wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Poprawne rozliczenie transakcji na gruncie VAT

Omawiana transakcja jest w istocie dostawą towarów dla, której podatnikiem jest nabywca, a zatem to nabywca zobligowany jest do rozliczenia należnego podatku VAT. Wynika to z treści art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis ten wskazuje, że podatnikami są podmioty  nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Nabywca (w podanym na wstępie przykładzie Przedsiębiorca X) zobowiązany jest w omawianej sytuacji do wystawienia faktury wewnętrznej.

Kwota VAT należnego z tytułu transakcji, wskazana w treści faktury wewnętrznej jest dla niego również kwotą VAT naliczonego, do odliczenia której przedsiębiorca ma prawo w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów (najczęściej miesiąc wystawienia faktury, ewentualnie moment otrzymania zaliczki, jeżeli jest ona pobierana) lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Konsekwencją uznania transakcji dostawy towarów wraz z ich montażem i ewentualnie także próbnym uruchomieniem za dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (a nie za WNT) jest brak obowiązku wykazania transakcji w informacji podsumowującej. Dostawę taką wykazuje się także w innych rubrykach deklaracji VAT 7, a mianowicie w rubrykach nr 41 i 42, które dotyczą wyłącznie tego typu dostaw towarów.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »