| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Miejscem świadczenia usługi budowlanej, polegającej na zabezpieczeniu wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej, jako związanej z nieruchomością - jest miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska. Dlatego trzeba opodatkować tę usługę w Polsce według stawki VAT dla niej właściwej.

Kwestia ta stała się przedmiotem rozstrzygnięcia TSUE, który w wyroku C-166/05 Heger Rudi GmbH wskazał, iż by dana usługa mogła zostać uznana za usługę związaną z nieruchomością spełnione muszą być następujące warunki:

- usługa powinna dotyczyć konkretnej, wyodrębnionej nieruchomości,

- związek między usługą a nieruchomością powinie mieć charakter ścisły i bezpośredni.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Zgodnie z powyższym orzeczeniem o usłudze związanej z nieruchomością można mówić jedynie w sytuacji, gdy zachodzi bezpośredni związek usługi z nieruchomością. Inne podejście, zdaniem Trybunału, stanowić będzie wypaczenie celu tejże regulacji.

Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego, będącego przedmiotem komentowanej interpretacji wynika, że przedmiotem usługi jest zabezpieczenie wykopów ściankami szczelnymi pod budowę fundamentu przyszłej hali produkcyjnej. Należy więc wskazać, że usługa ta jest ściśle związana z konkretną nieruchomością. W konsekwencji organ podatkowy słusznie wskazał, że miejscem opodatkowania usługi jest miejsce położenia nieruchomości, czyli terytorium Polski.

Wybór przepisów

Ustawa o VAT:

Art. 28b. 1. Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Art. 28e. Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Tomasz Dereszewski jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK