| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Miejscem świadczenia usługi budowlanej, polegającej na zabezpieczeniu wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej, jako związanej z nieruchomością - jest miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska. Dlatego trzeba opodatkować tę usługę w Polsce według stawki VAT dla niej właściwej.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 listopada 2011 r., (nr IPTPP2/443-445/11-4/AW).

Roboty budowlane w Polsce dla włoskiego kontrahenta

Sprawa dotyczyła spółki, która wykonała dla włoskiego kontrahenta roboty budowlane w postaci zabezpieczenia wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej położonej na terytorium Polski.

Kontrahent zażądał od spółki wystawienia faktur bez naliczonego podatku VAT, twierdząc, że nie jest to opodatkowana w Polsce usługa związana z nieruchomością, lecz usługa związana z uruchomieniem maszyny, opodatkowana w miejscu siedziby usługobiorcy, a więc we Włoszech.

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy powinna wykonane roboty budowlane traktować jako związane z nieruchomością i, czy też jako usługę związaną z uruchomieniem maszyny?

Zdaniem spółki, mamy do czynienia z usługa związaną z nieruchomością. Zabezpieczenie jest bowiem trwale związane z halą produkcyjną, i pozostanie takie również wówczas, gdyby produkcji nigdy nie rozpoczęto, lub w przyszłości zaniechano. Należy zatem opodatkować usługę w Polsce.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Dokonując analizy przepisów ustawy o VAT, wskazał, że miejsce opodatkowania usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Stanowi to wyjątek od zasady opodatkowania usług w miejscu siedziby usługobiorcy. Wykonane przez spółkę zabezpieczenie jest trwale związane z nieruchomością. Usługa powinna być zatem opodatkowana w Polsce, według właściwej dla niej stawki podatkowej.

Kiedy usługa jest związana z nieruchomością?

Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy w analizowanej interpretacji należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą miejsca opodatkowania usług ( art. 28b ust. 1 ustawy o VAT) miejscem świadczenia usług na rzecz podatników jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Regulacje w zakresie VAT przewidują wyjątek od tej zasady. W art. 28e ustawy o VAT wskazuje się, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, jest miejsce położenia tych nieruchomości (w praktyce, kraj na terytorium, którego te nieruchomości się znajdują).

Często występującym w praktyce problemem dla podatników jest interpretacja pojęcia „usługi związanej z nieruchomością” oraz charakter związku, jaki musi zachodzić między usługą a nieruchomością by uznać tę usługę za związaną z nieruchomością.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK