| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Spółka Alfa nabywa surowce od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium Francji. Powyższe transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W umowie dotyczącej warunków handlowych strony ustaliły, że w przypadku, gdy Spółka dokona zapłaty za nabyte towary w terminie czternastu dni od dnia wystawienia faktury, otrzyma rabat w wysokości 5%. Informację o warunkach przyznania przez dostawcę rabatu zawierają faktury dokumentujące nabycie przez Spółkę surowców.

Tym samym Spółce przysługuje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Prawo do pomniejszenia podstawy Spółka nabywa w chwilą dokonania zapłaty przed terminem 14 dni od dnia wystawienia faktury.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Jednocześnie, przepisy o fakturach stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych. I tak, w myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W konsekwencji, w sytuacji gdy Spółka nabywa prawo do rabatu (tzn. tutaj dokonuje płatności za towar w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) zobowiązana jest do wystawienia wewnętrznej faktury korygującej.

Przy czym bez znaczenia pozostaje okoliczność, iż dostawca nie wystawi faktury korygującej. Bowiem wystarczającym dowodem otrzymania przez Spółkę rabatu, jest faktura dokumentująca dostawę zawierająca informację o rabacie przysługującym po dokonaniu zapłaty w określonym terminie.

W związku z powyższym, jeśli po wystawieniu przez Spółkę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zaistnieje podstawa do skorygowania tej transakcji z powodu otrzymania rabatu, (tj. zapłata za towar nastąpi w terminie 14 dni od daty wystawienie przez dostawcę faktury) - Spółka powinna wystawić wewnętrzną fakturę korygującą i obniżyć obrót z tytuł wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Małgorzata Breda - ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »