| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Spółka Alfa nabywa surowce od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium Francji. Powyższe transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W umowie dotyczącej warunków handlowych strony ustaliły, że w przypadku, gdy Spółka dokona zapłaty za nabyte towary w terminie czternastu dni od dnia wystawienia faktury, otrzyma rabat w wysokości 5%. Informację o warunkach przyznania przez dostawcę rabatu zawierają faktury dokumentujące nabycie przez Spółkę surowców.

Spółka podjęła decyzję, że płatności będą regulowane w takim terminie, aby można było skorzystać z powyższego skonta. Jednocześnie sprzedawca poinformował Spółkę, że po dokonaniu zapłaty w ww. terminie nie będzie wystawiał faktur korygujących mimo, że Spółka otrzyma rabat.

Spółka Alfa powzięła wątpliwość w jaki sposób powinna rozliczać rzeczone rabaty na gruncie podatku VAT.

Odpowiedź eksperta:

Zgodnie z definicją słownikową, skonto to "procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznawane nabywcy towaru na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem" - Mały Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997 r.

Warto wskazać również stanowisko NSA – Oddział Zamiejscowy w Katowicach, który w wyroku z dnia 20 października 1997 r. (sygn. akt I SA/Ka 408/96), przyjął że „skonto jest rodzajem upustu ceny, który sprzedawca może stosować w wypadkach, kiedy zapłata za towar lub usługę wykonywana jest w terminie wcześniejszym niż wynika to z treści umowy sprzedaży.

Kwota skonta rekompensuje kupującemu skutki wynikające z faktu dokonania wcześniejszej zapłaty. Udzielone skonta oznaczają procentowe zmniejszenie należności wówczas, gdy zapłata należności następuje przed terminem płatności.”

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Stosownie do art. 31 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa powyżej, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio (art. 31 ust. 3 ustawy).

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W analizowanym przypadku Spółka Alfa, po spełnieniu określonych warunków, otrzymuje od zagranicznego kontrahenta rabat. Rabat ten z całą pewnością ma bezpośredni wpływ na wartość dostaw i prowadzi do obniżenia ceny towarów. Ponadto, informację o powyższym rabacie zawierają wystawiane przez dostawcę faktury dokumentująca nabycie przez Spółkę surowców.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK