| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

W związku z faktem, że wielu zagranicznych kontrahentów (nie tylko z Unii Europejskiej ale również spoza jej terytorium) rejestruje się w Polsce jako podatnicy VAT powstaje wątpliwość czy nabywając od nich towar mamy do czynienia z WNT czy może importem towarów. Wątpliwość jest tym większa, gdy towar nabywamy z terytorium UE sam sprzedawca ma siedzibę natomiast np. w Norwegii czy Szwajcarii. Do tego jeszcze posługuje się polskim numerem VAT.

Przykładowy stan faktyczny

Polska Spółka A nabyła towar (cement) od norweskiego kontrahenta. Towar nabyty przez Spółkę A został wysłany z terytorium Niemiec. Organizatorem transportu był sprzedawca. Sprzedawca wystawił na rzecz Spółki fakturę VAT dokumentującą ww. transakcję. Z faktury tej wynika, że siedziba kontrahenta znajduje się w Norwegii, przy czym podmiot ten jest w Polsce zarejestrowany dla celów podatku VAT (tzn. posiada polski numer VAT-PL).

Spółka A powzięła wątpliwość czy przedmiotowa transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) czy też może import towarów. Zastanawia się również jak prawidłowo zaewidencjonować powyższą transakcję.

Kwalifikacja transakcji

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż co do zasady poprzez import towarów - zgodnie z art. 2 pkt 7 w związku z art. 2 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) rozumie się  przywóz towarów z terytorium państwa nie wchodzącego w skład UE na terytorium kraju (Polski).

Co więcej, towar przywieziony – w ramach importu do Polski – winien podlegać w naszym kraju zgłoszeniu do odprawy celnej.

Z racji tego, iż Spółka A nie dokonała zgłoszenia celnego (i nie posiada wiedzy o zachodzeniu w ogóle takiego obowiązku), zaś z treści faktury VAT wystawionej przez sprzedawcę nie wynika, aby towar był transportowany z Niemiec do Polski w ramach procedury celnej tranzytu, dla potrzeb niniejszej opinii wykluczono możliwość uznania przedmiotowego nabycia za import towarów.

Dalej należy wskazać, iż stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: WNT) zachodzi, o ile łącznie spełnione pozostają następujące warunki:

1. nastąpiło nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami przez ich nabywcę;

2. towary w wyniku ww. nabycia były transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu;

3. organizatorem transportu był dokonujący dostawy, nabywca towarów lub podmiot działający na rzecz jednego z nich;

Ponadto, dla rozpoznania WNT koniecznym jest także, aby:

a) nabywcą towarów był podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b) dokonującym dostawy towarów był podatnik, o którym mowa w pkt a).

W przedstawionym przykładzie wszystkie powyższe warunki pozostają spełnione, stąd też zasadnym jest twierdzenie, że zakup towaru od norweskiego kontrahenta stanowi dla Spółki A wewnątrzwspólnotowe nabycie (owego towaru).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK