| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Dostawa towarów realizowana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium innego państwa Unii Europejskiej wymusza na podatniku sumowanie wartości sprzedaży. Jest to niezbędne do określenia momentu przekroczenia limitu - kwoty ustalonej przez dany kraj – po osiągnięciu której każda kolejna dostawa podlegać będzie opodatkowaniu w kraju realizacji sprzedaży.

Państwa członkowskie, które przystąpiły do Unii Europejskiej po tej dacie i nie przyjęły euro jako jednej waluty stosują kurs wymiany euro obowiązujący w dniu ich przystąpienia. W przypadku Polski był to dzień 1 maja 2004 r., w którym obowiązywał kurs Euro z dnia 30 kwietnia 2004 r. Według tabeli kursów średnich NBP na ten dzień 1 Euro miało wartość równą 4,8122 zł.

Dodać w tym miejscu można, iż przy przeliczaniu na waluty krajowe kwot, państwa członkowskie mogą zaokrąglać otrzymane kwoty do 10 % w górę lub w dół.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż podatnik, który dokonuje sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju zobligowany jest nie tylko do obliczenia wartości sprzedaży realizowanej w danym państwie, ale również ustalenia kwot limitów, a w niektórych przypadkach celem przeliczenia walut, do ustalenia daty wejścia określonego państwa do Unii Europejskiej. Należy bowiem pamiętać, iż wszystko to ma wpływ na określenie momentu, w którym sprzedaż wysyłkowa będzie obligatoryjnie opodatkowana w kraju dostawy towarów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK