| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Wydruk Poświadczonego Zgłoszenia Celnego podstawą dla stawki VAT 0%

Wydruk Poświadczonego Zgłoszenia Celnego podstawą dla stawki VAT 0%

Jednym z warunków stosowania stawki VAT 0% dla usług międzynarodowego transportu drogowego towarów importowanych do kraju, jest posiadanie potwierdzonego przez urząd celny dokumentu, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Spełnienie tego warunku nie sprawia żadnej trudności w przypadku dokonywania przez importera zgłoszeń celnych (clenia towarów) w formie papierowej.

Ale problematycznym wydaje się zdobycie takiego dokumentu w przypadku zgłoszeń celnych (clenia towaru) przy wykorzystaniu wyłącznie dokumentów elektronicznych.

W przypadku zgłoszeń tradycyjnych, tj. papierowych, importer posiada kartę 8 dokumentu SAD, którego potwierdzoną przez urząd celny kopię może przekazać podmiotowi, który wykonuje na jego rzecz usługi transportu międzynarodowego danych towarów.

Polecamy: Czym się różni eksport pośredni od bezpośredniego w ustawie o VAT?

Jeżeli jednak importer dokonuje (zgodnie z prawem) zgłoszeń celnych (clenia towaru) w formie elektronicznej, to nie stosuje żadnych papierowych dokumentów SAD. Wysyła tylko do systemu komputerowego Służby Celnej odpowiednie dane elektroniczne, które są również podpisane elektronicznie i drogą zwrotną otrzymuje elektroniczne powiadomienie o dokonaniu odprawy celnej. Taki elektroniczny dokument nosi nazwę „Poświadczone Zgłoszenie Celne”.

Ponieważ jest to zapis elektroniczny, to niewykonalnym jest dokonanie jego kserokopii i przekazanie jej kontrahentowi (firmie transportowej), co czasami rodzi wątpliwości, czy można w takich przypadkach stosować stawkę VAT 0% w oparciu o wydruk takiego komunikatu.

Polecamy: Urząd celny może sprawdzić wartość sprowadzonego samochodu.

W celu rozwiania wątpliwości w tym zakresie, jedna z firm transportowych zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w tym zakresie.

W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji nr IPTPP2/443-658/11-4/JN z 12 stycznia 2012 r. wskazał, że skoro w myśl unijnego rozporządzenia wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu Celnego elektroniczne Poświadczone Zgłoszenie Celne jest dokumentem celnym zastępującym zgłaszającemu (czyli np. importerowi) poświadczoną przez organ celny papierową kartę 8 zgłoszenia celnego SAD, to wydruk tego dokumentu uprawnia do stosowania stawki VAT 0% dla usługi transportu danego towaru.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK