| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 % stawkę podatku VAT

Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 % stawkę podatku VAT

Niedopełnienie obowiązku prawidłowego dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) skutkuje brakiem możliwości zastosowania do niej stawki 0% VAT.

4. dowodem potwierdzającym przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Oczywiście wszystkie zebrane przez sprzedawcę dokumenty muszą łącznie potwierdzać fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Kiedy stosować stawkę 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Ordynacja podatkowa, dla celów dowodowych, jako dowód dopuszcza wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 ust. 1 ordynacji podatkowej).

Odnosząc treść tego przepisu do stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdzić należy, iż dowodem może być każdy dokument, który może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. 

Konkludując, dla opodatkowania WDT według 0% stawki podatku VAT niezbędnym jest zgromadzenie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

W ocenie Autora dokumentem potwierdzającym wywóz towaru z terytorium Polski do innego kraju członkowskiego UE może być zarówno:

- przesłany pocztą elektroniczną skan podpisanego potwierdzenia odbioru towarów, jak również

- sama wiadomość e-mail,  której treść potwierdza fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Stanowisko to zgodne jest z poglądem Ministra Finansów. Otóż w interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-624/11-7/JN) Minister Finansów stwierdził, iż:  "prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT nie jest uzależnione od posiadania oryginałów dowodów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, stąd można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona".

W przypadku, gdy podatnik posiada potwierdzenia odbioru wyłącznie w formie elektronicznej, powinien zwrócić szczególną uwagę na okoliczność uprawdopodabniające autentyczność – rozumianą jako pewność, co do pochodzenia – tych dokumentów. Okolicznością uprawdopodabniającą autentyczność dokumentu jest niewątpliwie wysłanie go z adresu e-mail należącego do kontrahenta.

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »