| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Informacja podsumowująca VAT-UE - usługa remontowa za granicą

Informacja podsumowująca VAT-UE - usługa remontowa za granicą

Polski podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych, świadczy usługę remontową na nieruchomości położonej w Niemczech na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, również zarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Pytanie podatnika:

Czy świadczenie tej usługi polski podatnik powinien wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, jest miejsce położenia nieruchomości.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b ustawy, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Z powyższego przepisu wynika, że informacje podsumowujące dotyczące usług składa się jedynie w sytuacji świadczenia usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, dla których to usług miejsce świadczenia ustala się na podstawie art. 28b ww. ustawy, a nie przypadku świadczenia usług, dla których miejsce świadczenia określane jest na podstawie art. 28e ww. ustawy.

Jakie usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?

Informacja podsumowująca składana przez nabywcę - porada

Zatem polski podatnik podatku od towarów i usług, zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie wykazuje w informacji podsumowującej VAT-UE świadczenia usługi remontowej na nieruchomości położonej w innym państwie członkowskim na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »