| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Maszyny z Rosji naprawiane w Polsce – jaka stawka VAT?

Maszyny z Rosji naprawiane w Polsce – jaka stawka VAT?

Podatnik polski otrzymuje od kontrahenta z Rosji, maszyny. Kontrahent rosyjski prowadzi na terytorium Rosji działalność gospodarczą. Maszyny są przekazywane polskiemu podatnikowi w celu ich naprawy. Po naprawie maszyny są wysyłane z powrotem do Rosji. Podatnik polski obciąża kontrahenta z Rosji kosztem wykonanej usługi naprawy.

Pytanie podatnika:

Czy usługa ta może zostać na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zmianami), stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

Jednak by opodatkować taką usługę stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, miejsce świadczenia tej usługi musi znajdować się na terytorium kraju.

Jakich usług dotyczy 0% stawka VAT w portach?

Zgodnie z art. 28b ww. ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Zgodnie z art. 28a pkt 1 lit. a ww. ustawy, podatnikiem są podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ww. ustawy.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotowa usługa naprawy jest świadczona na rzecz kontrahenta, który w Rosji prowadzi działalność gospodarczą, zatem zgodnie z ww. przepisami jest ona świadczona na rzecz podatnika. W tym przypadku miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli terytorium Rosji.

Zasady świadczenia usług zagranicznych

Podsumowując, świadczenie ww. usługi naprawy nie podlega opodatkowaniu w Polsce, zatem wykonywana usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu 0% stawką podatku, ani żadną inną stawką krajową.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »