| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Maszyny z Rosji naprawiane w Polsce – jaka stawka VAT?

Maszyny z Rosji naprawiane w Polsce – jaka stawka VAT?

Podatnik polski otrzymuje od kontrahenta z Rosji, maszyny. Kontrahent rosyjski prowadzi na terytorium Rosji działalność gospodarczą. Maszyny są przekazywane polskiemu podatnikowi w celu ich naprawy. Po naprawie maszyny są wysyłane z powrotem do Rosji. Podatnik polski obciąża kontrahenta z Rosji kosztem wykonanej usługi naprawy.

Pytanie podatnika:

Czy usługa ta może zostać na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zmianami), stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

Jednak by opodatkować taką usługę stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, miejsce świadczenia tej usługi musi znajdować się na terytorium kraju.

Jakich usług dotyczy 0% stawka VAT w portach?

Zgodnie z art. 28b ww. ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Zgodnie z art. 28a pkt 1 lit. a ww. ustawy, podatnikiem są podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ww. ustawy.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotowa usługa naprawy jest świadczona na rzecz kontrahenta, który w Rosji prowadzi działalność gospodarczą, zatem zgodnie z ww. przepisami jest ona świadczona na rzecz podatnika. W tym przypadku miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli terytorium Rosji.

Zasady świadczenia usług zagranicznych

Podsumowując, świadczenie ww. usługi naprawy nie podlega opodatkowaniu w Polsce, zatem wykonywana usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu 0% stawką podatku, ani żadną inną stawką krajową.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK