| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Nowe zasady zwrotu podatku naliczonego w 2010 roku

Nowe zasady zwrotu podatku naliczonego w 2010 roku

Podmiot chcący uzyskać zwrot podatku zapłaconego w innym państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej, będzie w 2010 roku przekazywał wniosek za pośrednictwem właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego w Polsce. Dodatkowo można będzie je składać w formie elektroniczne, co znacznie ułatwi i przyspieszy całą procedurę.

Podatnik nie będzie musiał składać także zaświadczenia o swoim statusie podatkowym. Będzie jednakże zobowiązany do uwzględniania w składanym wniosku o zwrot VAT proporcji obliczonej zgodnie z art. 90 i 91 ustawy, jeżeli nabyte towary i usługi w innym państwie członkowskim były wykorzystywane tylko częściowo do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju. Szczegółowe informacje w powyższej kwestii zostaną zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Celem nowelizacji była modyfikacja prawa uwzględniająca nowe potrzeby pojawiające się z handlem wewnątrzunijnym, dostosowanie legislacji do standardów europejskich, ułatwienie sposobu rozliczania podatku, jak również próba zniesienia podwójnego opodatkowania czy też redukcja obciążeń administracyjnych i tym samym wzrost drobnej wytwórczości.

Podsumowując, zmiany powinny być pomocne dla przedsiębiorców i stanowią dobry krok do zwiększenia konkurencyjności.

Na wprowadzenie zmian miało także wpływ wydanie w dniu 16 lipca 2009 r. wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. TK uznał w nim, że art. 111 ust.7 pkt w związku z art. 111 ust. 8 ustawy o VAT, który upoważnia Ministra Finansów do wydania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, jest niezgodny z Konstytucją.

Wykonanie orzeczenia TK odroczył o dziewięć miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia wyroku, dając ustawodawcy czas na zmianę przepisów w tym zakresie.
Nowy przepis ustawy będzie zawierał bardziej szczegółowe wytyczne, zgodne ze wskazówkami TK, którymi Minister Finansów ma się kierować, wydając nowe rozporządzenie zezwalające na zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania.

Marek Pasiński - Radca Prawny
Anna Leszczyńska - Aplikant radcowski
Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK