| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

A zatem odpowiedź na pytanie o właściwy kurs przeliczeniowy zależy od przyjęcia lub odrzucenia tego stanowiska. W ocenie autora fakt, że rabat wynika z przyznanej premii pieniężnej, nie uzasadnia odrzucenia zasady, że przy korygowaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powinien być stosowany kurs pierwotny. A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. powinna dokonać korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej, stosując pierwotne kursy przeliczeniowe. Natomiast przyjęcie wskazanego stanowiska reprezentowanego przez niektóre organy podatkowe oznaczałoby, że właściwe będzie zastosowanie kursu z 29 września 2014 r. (tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia noty uznaniowej). Zajmowane przez organy podatkowe stanowisko jest korzystne i potwierdza je również KiP. Zalecamy jednak wystąpienie o interpretację indywidualną.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK