| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Premie pieniężne przy wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

W przedstawionej sytuacji spółka z o.o. otrzymała rabat w postaci premii pieniężnej. W związku z tym jest zobowiązana do korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, co powinna uczynić w ramach deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE za październik. Obecnie organy podatkowe zaczęły zmieniać zdanie i uznają, że należy przyjąć jeden kurs dla całej korekty, która dotyczy określonego przez strony okresu rozliczeniowego, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym zagraniczny kontrahent wystawił dokument korygujący. W tym przypadku będzie to kurs z 29 września 2014 r. KiP potwierdza to stanowisko. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jak wynika z treści pytania, spółka z o.o. otrzymała od niemieckiego kontrahenta premię pieniężną. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług. Stanowisko to zostało jednak przez sądy administracyjne odrzucone. Obecnie uznaje się, że premie pieniężne stanowią rodzaj rabatu (zob. przykładowo uchwałę NSA z 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12, czy interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Taki sposób traktowania premii pieniężnych obowiązuje w przypadkach, gdy istnieje ścisły związek między przyznawanymi premiami pieniężnymi a zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego premię pieniężną (w innych przypadkach premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie określonych usług – zob. wspomnianą już interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przedstawionej sytuacji związek taki istnieje. Jak wynika z treści pytania – premia pieniężna została przyznana w związku z przekroczeniem we wrześniu 2014 r. limitu zakupów. Uznać w tej sytuacji należy, że otrzymana przez spółkę z o.o. premia pieniężna z punktu widzenia VAT stanowi w istocie rodzaj rabatu. Odnosi się on – z punktu widzenia spółki – do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Na podstawie ich wartości została obliczona wysokość premii (zapewne chodzi o towary nabyte do dnia przekroczenia limitu zakupów uprawniającego do otrzymania premii pieniężnej). Odpowiednie zastosowanie ma zatem w przedstawionej sytuacji interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r. (sygn. IBPP1/443-268/12/LSz), w której czytamy, że:

(...) otrzymana nota dokumentuje udzielony przez kontrahenta zagranicznego rabat. Został on bowiem przyznany za zakupy dokonane przez Wnioskodawcę, w ściśle określonym czasie (rok), zatem dotyczy konkretnego okresu i całego obrotu zrealizowanego w tym czasie. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przedmiotowy rabat, mając wpływ na wartość dostaw, prowadzi do obniżenia ceny nabytych towarów. Wnioskodawca ma możliwość ustalenia, o ile nastąpiło obniżenie ceny transakcji udokumentowanej daną fakturą, nawet jeżeli tych transakcji jest więcej niż jedna w okresie rozliczeniowym. Tym samym istnieje możliwość przyporządkowania przyznanego rabatu do konkretnej dostawy.

A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. jest obowiązana do zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego od dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).

UWAGA!

Premia pieniężna jest traktowana jak rabat, jeżeli jest ściśle związana z zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego tę premię.

Moment dokonania korekty WNT

Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. organy podatkowe uznawały, że korekty WNT należy dokonywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D oraz informacjach podsumowujących za okresy rozliczeniowe otrzymywania od unijnych dostawców dokumentów korygujących (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2011 r., sygn. IBPP3/443-333/11/PK, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 listopada 2012 r., sygn. ITPP2/443-980/12/AK).

Dotyczy to również sytuacji, gdy rabaty są konsekwencją przyznawanych premii pieniężnych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r., sygn. IBPP1/443-268/12/LSz, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT).

Należy uznać, że stanowisko to jest nadal aktualne na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. A zatem w oparciu o otrzymaną notę uznaniową spółka z o.o. powinna dokonać zmniejszeń, o których mowa, w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania noty, czyli w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r., oraz w informacji podsumowującej VAT-UE za ten miesiąc lub IV kwartał.

Kurs waluty przy dokonywaniu korekty WNT

Do tej pory przyjmowano, że przy rozliczaniu korekt powinien być stosowany kurs pierwotny (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym korekt podwyższających cenę ze względu na okoliczności, które wystąpiły po sprzedaży). Dotyczy to również korygowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Dlatego w przypadku WNT będzie to kurs zastosowany do przeliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, którego korekta dotyczy (zob. przykładowo wyrok NSA z 22 lutego 2007 r., sygn. I FSK 47/06, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2011 r., sygn. ILPP2/443-1919/10-2/EN).

Organy podatkowe zaczęły w tym zakresie zmieniać zdanie. Uznają, że jeśli premia dotyczy dostaw dokonanych w okresie, a nie dostaw konkretnie wskazanych, to jako kurs przeliczeniowy można stosować kurs waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu korygującego przez unijnego dostawcę. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT, czytamy, że:

Dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na fakturze będzie ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK